Многобройни изследвания показват, че за поддържане и съхранение на добро здраве през целия живот са много полезни разходките пеша.

И дори и разходката да е обичайното ходене до магазина или до училището за детето.

Но жителите на съвременните мегаполиси обикновено ходят навсякъде с автомобил.

Не само до магазина и да вземат детето до училище, но и дори на разходка в парка.

И въпреки че много от тях се стараят да отделят по 30-40 минути за тренировка, това време е недостатъчно за поддържане на здравето в добро състояние в дългосрочна перспектива.

Неотдавна едно от изследванията показа, че преместването в квартал, подходящ за пешеходци, спомага за поддържане на нормално кръвно налягане.

Подходящи за пешеходци са градски райони, където няма смисъл човек да се качва на автомобила си, за да отиде до магазина или на разходка.

Възможността да отидеш до магазина или до парка пеша подобрява показателите на кръвното налягане

Хората, които се преместят в градски райони, където могат да се придвижват пеша, много по-рядко страдат от високо кръвно, отколкото преместилите се от един централен район в друг.

За централен градски район се приема този, в който е неудобно да се ходи пеша, поради голямото движение и опасността от ПТП и прекалено голяма отдалеченост на парковете.

За да определят колко са удобни всъщност за пешеходци кварталите, в които живеят доброволците в изследването, учените използвали специална програма.

С нейна помощ кварталите се оценяват по скала от 1 до 100 точки от гледна точка достъпност за пешеходци на обекти като магазини, паркове, училища.

Това е първото изследване, в което се определя, може ли преместването в квартал, в който не е необходим автомобил за придвижване, да повлияе благоприятно на кръвното налягане.

Изследователите сравнили 1057 двойки възрастни, които взели участие в програмата „Изследване на здравословното състояние на общините в Канада“.

Данните за артериалното налягане на участниците в изследването били получени от бази данни за здравето на населението.

Тези регистри се съхраняват и данните от тях се анализират от Института за клинични статистически науки в Торонто, Канада.

Всички участници били наблюдавани средно около 10 години.
Участниците, които се преместили в квартали, разположени на няколко крачки от зони за отдих, в периода на наблюденията, били с 54% по-нисък от високо кръвно и хипертония.

Сравнението било направено с участници, които се преместили от квартал с интензивен автомобилен трафик в друг градски район със също толкова натоварено движение.

Правилното планиране на кварталите ги прави по-удобни за пешеходци,

Водещият автор на изследването, научен сътрудник в Института по статистически науки в Торонто, казва, че трябва да се помогне на хората, които искат да заменят автомобила с разходки пеш.

Архитектите, които планират градовете и политиците имат възможността да допринесат за доброто здраве на населението в бъдеще.

Общите устройствени планове на населените места трябва да се изготвят и приемат по начин, че в близост до жилищните сгради да има изградени достатъчно паркове.

Към настоящия момент е много актуален проблемът с презастрояването на столичните квартали.

Хората, които живеят в тях са свидетели на последствията от строителството за сметка на парковете и протестират срещу плановете за строителство на нови сгради.

Проблемът е, че повече сгради означава по-малко зелени площи, а това прави съоветният квартал твърде неподходящ за пешеходци.