Фрактурата на бедрената шийка е травма, която може да остане незабелязана. В редица случаи пострадалият просто не подозира за счупването. Продължава да се движи и нанася непоправима вреда на себе си. Какви са симптомите на фрактура на бедрената шийка, и как се лекува тази травма?
Счупване на бедрената шийка – няколко думи по същество
Бедрената кост е най-голямата в човешкия организъм, която носи голямо натоварване върху себе си, тъй като е разположена в горната част на краката. Тазобедрената става е връзката на долните крайници със седалището. Анатомично бедрената кост се състои от 3 елемента – тяло, шийка и главичка, която е разположена в ставната падина. Именно бедрената шийка е най-слабото звено в бедрената кост, поради което фрактурата на бедрената шийка е доста разпространена травма.
Най-често фрактурата на бедрената шийка се случва в напреднала възраст. При жените този проблем се среща много по-често при жени, отколкото при мъже. Нежният пол страда от остеопороза, дегенеративно костно заболяване, при което костите стават крехки. На фона на тази патология вероятността от фрактура на бедрената шийка се увеличава съществено. Освен това, с напредването на възрастта бедрената шийка трудно се снабдява с кръв, заради което процесът на заздравяване и възстановяване продължава доста дълго.
Счупване на бедрената шийка – причини
В повечето случаи тази фрактура става при хора в напреднала възраст при падане настрани. Фрактурата се дължи на силен удар в областта на става. Ако човек е с тежка форма на остеопороза, то за тази фрактура е достатъчно леко усукване.
Предразполагащ фактор за счупване на бедрената шийка е и наднорменото тегло, което натоварва всички стави, включително и тазобедрените. Заседналият начин на живот, прекомерната употреба на алкохол, а също и менопаузата и хиперплазията на простата също е фактор, обуславящ счупването на бедрената шийка.
За отслабване на бедрената шийка значение имат и някои хронични заболявания. Най-голяма е вероятността да получат такава фрактура хората, страдащи от патологии, ограничаващи движенията. Към тях се отнасят артроза на коленната става, остеохондроза, спондилоартроза, спондилолистеза, херния на междупрешленния диск и др. Факторите, които правят бедрената шийка по-крехка са заболяванията на вътрешните органи и на жлезите с вътрешна секреция.
Основни симптоми при счупване на бедрената шийка
Тази фрактура обикновено се съпровожда със следната симптоматика:
• Продължителни болезнени усещания
При фрактура на бедрената шийка болката се локализира най-често в срамната област. Най-опасното, че първоначално болката е търпима, и пострадалият може и изобщо да не потърси медицинска помощ. Често тази болка се възприема като проявление на артроза или остеопороза. Но след известно време болката започва да се усилва. При опит за активно движение болката става твърде силна.
• Промяна на положение на стъпалото
При фрактура на бедрената шийка се наблюдава ротация на стъпалото, извъртането ѝ настрани. Този признак може да се забележи, ако внимателно се вгледаме към положението на стъпалото спрямо коляното.
Лечение на фрактура на бедрената шийка
Назначава се консервативно или хирургично лечение. Лечебната тактика зависи от вида на фрактурата, възрастта на пациента и от редица други обстоятелства.
В някои случаи се налага пълна замяна на тазобедрената става. Днес лекарите имат на разположение качествени изкуствени стави, които изпълняват всички функции на тазобедрената става. Съвременните стави се изготвят от здрави материали, които имат отлична съвместимост с тъканите. И случаите на отхвърляне са много редки и служат 15 и повече години.