Заболяването, което възниква на фона на притискането на нервните окончания, разположени около гръбначната артерия, се нарича синдром на Баре-Леу.

За първи път патологията е била описана през миналия век, докато днешното ѝ название е шийна мигрена, тъй като един от основните признаци на заболяването е едностранната болка по типа на мигрената.

Причини за шийна мигрена

Смята се засягането на 1-3 прешлена на шийния отдел, което води до притискането на разположените до него окончания на гръбначномозъчните нерви.

Като впоследствие в тази зона се нарушава кръвообращението и лимфния поток.

В резултат на гореизложените патологични процеси се формира отток на тъканите, което още повече води до влошаване на шийното и мозъчното кръвообращение.

Общите признаци със синдрома на Баре-Леу се смятат възпалителните процеси в субарахноидалната обвивка, възпаление на лимфните възли на шийната зона, артериалната атеросклероза или компресия на гръбначната артерия.

Симптоми на шийна мигрена

Първите признаци са достатъчно специфични и представляват постоянна болка в главата, често – с пулсиращ характер. Болката се локализира в областта на шията и на тила, понякога обхващаща задната част на главата.

В много случаи това състояние се свързва с обикновена мигрена.

Клиничните варианти на протичане на синдрома позволяват разделянето му на стадии:

• Функционален стадий, съпровождащ се с главоболие с вегетативни симптоми, включително с кохлеовестибуларна и зрителна дисфункция. Това се проявява с пароксизмален световъртеж – неустойчивост, понижаване на слуха, поява на мушички пред очите, усещане за чуждо тяло в очите;
• Органичния стадий се характеризира с появата на признаци с транзиторно и хемодинамично разстройство;
• Световъртеж, нарушено храносмилане, пристъпи на гадене;
• Исхемични атаки при движение на главата, които продължават до 10 минути;

Усложнения и последствия

Ако такава болест, като синдром на Баре-Леу, не се поддава на лечение, или се лекува неправилно, то могат да възникнат следните неблагоприятни последствия:

• Разстройство на кръвообращението в определени области на главния мозък. Такова усложнение първоначално се проявява с временна исхемична атака, която впоследствие преминава в инсулт с всички протичащи от това усложнения.
• Припадъци, нарушения на координацията, загуба на работоспособност и невъзможност на болния да се самообслужва. И в крайна сметка се стига до инвалидност.

Шийна мигрена – диагностика

Обикновено се базира на информацията, която лекарят получава, изхождайки от оплакванията на пациента и външен неврологичен преглед.

Често лекарят установява напрежение в мускулите на тила, проблеми с движението на главата, болезненост при притискане на първия и втория шиен прешлен.

Освен гореизброеното е възможно и провеждането на други диагностични мероприятия.

Инструментална диагностика:

• Рентегенограма в различни проекции дава възможност за установяване на нарушения в атланто-окципиталната става, а също и много други фактори, които предизвикват компресия на гръбначната артерия.
• Методът на доплерографията – позволява оценяване на степента на влошаване на кръвоснабдяването на кръвоносните съдове;
• МРТ на главния мозък – помага за определянето на причината за исхемията и за точно локализиране на мястото на компресията на кръвоносните съдове;

Лечение на шийна мигрена

Не може да бъде едностранно. Комплексна терапевтична схема се назначава, като се взема предвид възрастта на пациента, степента на заболяването и индивидуалните особености на болния.

За да не се допусне развитие на исхемия, лечебните мероприятия първо се насочват към отстраняване на компресията и разстройство на кръвообращението.

Въз основа на резултатите от диагностиката лекарят може да състави схема на лечение, използвайки няколко различни метода.