Понякога по време на бременност и не само, се поставя диагноза синдром на долната празна вена.

Да се нарича този синдром заболяване не е съвсем коректно – по-скоро, това е нарушение на адаптацията на организма към увеличаване на матката или други изменения на венозното кръвообращение.

В повечето случаи синдромът се установява при жени с многоплодна бременност, многоводие, голям плод, при бременност, съчетаваща се с ниско кръвно налягане, а също и при тумори и нарушено съсирване на кръвта.

Причини за синдром на долната празна вена

Първоначалната причина за синдрома до сега не е окончателно установена. Въпреки това е доказано, че провокиращи фактори могат да станат:

• Висока съсирваемост на кръвта;
• Изменение на биохомичния състав на кръвта;
• Инфекциозни венозни заболявания;
• Наследствен фактор;

Освен в периода на износване на детето, значително по-рядко синдромът на долната празна вена може да се развие при кучешка тения, туморни процеси в коремната кухина.

Пациентите с подобни патологии трябва да са особено бдителни за своето здраве.

Синдром на долната празна вена – симптоми

Зависят от степента на притискане или запушване на долната празна вена. Най-изразени признаци се наблюдават при максимално запушване на съда в съчетание с влошена проходимост на вените на черния дроб и на бъбреците.

Първите признаци на синдрома, на които следва да се обърне внимание – това са усещанията за пълзене на мравки по краката, с последващо изтръпване.

Впоследствие болестта се развива в зависимост от локализацията на запушването на долната празна вена.

Ако долната празна вена бъде прекъсната над участъка, където се разминава с чернодробните артерии, то могат да се наблюдават следните проявления:

1. Нефротичен синдром;
2. Отоци на долните крайници;
3. Белтък в урината;
4. Бъбречна недостатъчност;

Ако запушването е под участъка на разминаване на чернодробните вени, то е възможно поява на следните симптоми:

1. Кръвоизливи под кожата – синини;
2. Отоци на долните крайници;
3. Разширени вени;
4. Болка и слабост в краката;

Освен това може да се повиши кръвното налягане, да се появи слабост и усещане за тревожност, да се усили сърцебиенето.

Усложнения и последствия

При бременните невинаги води до каквито и да било неблагоприятни последствия.

Проблемът е в това, че при повечето пациентки отокът на венозна кръв от долната част на тялото се извършва от недвойните и гръбначните вени, затова и синдромът може да не се съпровожда с нарушения на кръвообращението.

Опасност представлява ситуацията, при която се развива колаптидно състояние. Обикновено се случва по време на операция по „цезарово сечение“ и се отчита от лекарите.

При значително притискане на матката на долната празна вена се влошава значително кръвообращението непосредствено в матката и бъбреците.

Вследствие на това страда състоянието на бъдещото дете, а също и се нарушава гломерулната филтрация на бъбреците. Изброените процеси могат да станат причина за преждевременно отлепване на плацентата, формиране на тромби и разширени вени.

Синдром на долната празна вена – лечение

Към настоящия момент не е разработена ясна схема за лечение. В повечето ситуации се използва консервативна терапия със задължително назначаване на препарати, влияещи на съсирваемостта на кръвта, както с пряко, така и с непряко въздействие.

При назначаване на лекарства следва да се отчита продължителността на заболяването, което при този синдром практически не възможно да се определи.

Известно е, че противотромботичните препарати оказват влияние само в началните етапи на формиране на запушването.