Сред сериозните патологични състояния с неврологичен характер се откроява вертеброгенния болков синдром в областта на кръстния сплит на нервните коренчета на гръбначния канал – синдром на конската опашка.

Какво е това конска опашка? Гръбначният мозък е по-къс от самия гръбначен стълб, и лекарите наричат конска опашка, изходящите от долния край на гръбначния мозък нервни коренчета – лумбални и кръстцови.

Нервните коренчета на кръстцовия сплит, разминаващи се с конус, осигуряват инервацията на долните крайници и на тазовите органи.

Изложени на най-голям риск са хората с дискова херния, на 40-50-годишна възраст, при мъжете синдромът възниква малко по-често, отколкото при жените. Според оценки – от 10 до 25% от фрактурите на гръбнака водят до травми на гръбначния мозък и с остър болкови синдром.

Причини за синдрома на конската опашка

Тъй като е комплекс от цяла съвкупност от симптоми, които са с различен произход.

Невропатолозите, вертебролозите и хирурзите назовават следните възможни причини за това състояние:

• Медиален пролапс – херния на междупрешленен диск в областта на кръста – най-често на ниво LIII-LV;
• Травматични увреждания на гръбначния мозък, локализирани под областта на кръста;
• Изместване на прешлени – спондилолистеза, която се предизвиква от остеохондроза на междупрешленните дискове или спондилоартроза – деформираща артроза, съчленяваща прешлените на 2 стави с дъговидна форма.
• Новообразувания на гръбначния мозък – саркома, шванома или метастази на злокачествени тумори с различна локализация в прешлените.
• Стеноза /свиване/ на гръбначния канал – спинална стеноза, развиваща се вследствие на дегенеративно-дистрофични изменения на гръбнака;
• Възпаления на гръбначния мозък – болест на Бехтерев , на Педжет, спондилоисцит;
• Демиелинизация на нервните израстъци при прогресираща множествена склероза;
• Усложнения от неврохирургични операции на кръстния отдел на гръбнака;
• Последствия от провеждане на редовна епидурална анестезия.

Както отбелязват специалистите, най-често синдромът възниква при притискане на нервните сплитове, заради изместването на дисковете между прешлените, към което води техният пролапс.

Синдром на конска опашка – симптоми

Първите признаци за този синдром се проявяват с внезапна интензивна болка в краката – особено в бедрата, и в кръста, която се разпространява към седалищната област и перинеума.

И на фона на усилващата болка се наблюдават характерни за този синдром клинични симптоми:
• Загуба на мускулна сила в краката – в единия или и в двата;
• Изтръпване или мравучкане в областта на перинеума и на вътрешните части на бедрата и на глезените, заради нарушение на повърхностната чувствителност на кожата;
• Периодични неволеви съкращения на мускулни влакна – фасцикулация;
• Отслабване или липса на рефлекси – на двуглавия мускул на бедрата, на коленния, на ахиловото сухожилие и на мускулите на перинеума.
• Загуба на контрол на процеса на дефекация;
• Проблеми с уринирането;

Лечение

Синдромът се смята за спешно състояние, изискващо неотложна медицинска помощ, насочена към предотвратяването на необратимо увреждане на нерва и развитие на паралич.

Затова и към ден днешен лечението на синдрома, предизвикано от дискова херния, се провежда чрез ранна хирургична декомпресия – необходимостта, от която трябва да бъде потвърдена с поставянето на съответната диагноза.

В такива случаи оперативното лечение в рамките на 6-48 часа от момента на появата на симптомите дава възможност с помощта на 2 хирургични метода да се отстрани натиска върху нервните коренчета.

Според хирурзи, интервенцията в указаните срокове при синдром на конската опашка значително повишава шансовете от избягване на постоянни неврологични нарушения.

Освен това оперативно лечение може да се наложи за отстраняване на новообразувания в гръбнака.