През 1987 г описват 12 случаи на възникване на своеобразен синдром, който се проявявал като периодична треска, съпровождаща се с фарингит, афтоматозен стоматит, а също и шийна аденопатия.

В англоговорящите страни започнали да го обозначават по дадения комплекс от проявления - PFAPA-синдром. Във френскоезичните статии често наричат това заболяване синдром на Маршал.

Причини за синдром на периодична треска

Причините за развитието на периодичната треска в наши дни все още не са напълно проучени.

Днес учените обсъждат няколко от най-вероятните причини за развитие на това заболяване:

Активиране на латентни инфекции в организма – това е възможно при определено стечение на обстоятелствата.

Най-често вследствие на намаляване на имунологичната реактивност дремещият вирус в човешкия организъм се събужда с развитие на треска и други симптоми на синдрома;

• Преминаване в хроничен стадий на бактериална инфекция на сливиците или на гърлото.

Продуктите от микробната дейност започват да въздействат на имунната система, заради което се развива пристъп на треска.

• Автоимунна природа на развитие на патологията – имунната система на болния приема клетките на собствения организъм за чужди, което предизвиква и покачване на температурата.

Симптоми на синдром на периодична треска

Отличава се с ярко изразената периодичност на пристъпите, като те се повтарят редовно, на всеки 3-7 седмици.

В по-редки случаи интервалите продължават 2 седмици или повече от 7. Изследванията показват, че средно времетраенето между възникващите пристъпи са с продължителност 28.2 денонощия.

За година обикновено се наблюдават по 11.5 пристъпа. Има и сведения за по-продължителни интервали – 3.2-3.4 месеца.

Средно периодът между 1-вия и последния случай на пристъпа е 3 години и 7 месеца. Основно пристъпите се повтарят в продължение на 4-8 години.

Следва да се отбележи, че след изчезване на пристъпите няма никакви остатъчни изменения при болните. И не се наблюдават никакви нарушения при растежа и развитието на тези деца.

Температурата по време на пристъп се покачва до 39.5-40.0 градуса, а понякога стига до 40.5. средствата за сваляне на температура само за кратък период от време.

Преди повишаването на температурата често има кратък продромален период под формата на общо неразположение със силно раздразнителност.

При ¼ от децата възниква втрисане, на 60% ги боли глава, а при 11-49% възниква атралгия.

Появата на болки в корема се наблюдава при половината от болните, а още при 20% и повръщане.

Съвкупността от симптомите, на които е наречено това заболяване, не се наблюдава при всички пациенти.

Най-често в такива случаи се наблюдава шийна аденопатия – 88%. Шийните лимфни възли в този случай се увеличава, понякога до размер от 4-5 см.

Увеличаващите се лимфни възли стават забележими, а с края на пристъпа бързо намаляват и изчезват , буквално след няколко дни.

Лечение на синдром на периодична треска

Все още лечението на синдрома е доста дискусионно. Използването на антибиотици, нестероидни противовъзпалителни се оказва неефективно за намаляване на периода на треската.

Напротив, използването на орални стероиди като преднизолон, предизвиква рязко разрешение на пристъпите на треска, макар и да не предотвратява развитието на рецидивите.

Употребата в процеса на лечение на ибупрофен и парацетамол не може да осигури постоянен резултат. Било установено, че рецидивите на синдрома отшумяват напълно след премахване на сливиците.

Последващи изследвания обаче показват, че тази процедура се оказва ефективна в по-малко от 20% от случаите.