Пет-терапията набира популярност при лечението на хора с шизофрения, биполярно разстройство, депресия или деменция.
Методът получава названието Animal Assisted Therapy – AAT, тоест лечение с помощта на животни – пет-терапия.

Квалифицирани специалисти по ААП водят различни животни направо в болничните отделения, старческите домове или направо по домовете, за да могат болните да общуват с тях.

Според специалиста по ААТ Дейл Кели, животните имат удивителната способност да успокояват дори и най-тежките пациенти.

Общуването с животните помага на такива хора да започнат да казват какво чувстват много повече, отколкото стандартната психотерапия.

Възможно е, защото общувайки с животните, хората се чувстват много по-свободно и разкрепостено, отколкото когато са дори и насаме със специалист, предполага психологът Пенелопа Джонсън.

Хората с психически проблеми в голяма степен са готови да общуват с животни, защото в този случай не се боят, че ще сметнат за луди.

При различни заболявания специалистите по ААТ използват различни животни. Така например, при параноидна шизофрения най-добре „работят“ скунксовете.

Тези животни са обичани от хората с това заболяване, тъй като по-лесно се приспособяват от котките, и същевременно са със същата форма и размер като котките, но пък за сметка на това не се стремят незабавно да избягат, а това повишава самооценката на хората.

Тези, които минават терапията, могат да галят скунксовете, това способства за освобождаване на ендорфини, които разсейват човек от гласовете, звучащи в главата му.

Що се отнася до неприятната миризма, с която се славят тези животни, те я изпускат само когато на тях им се струва, че животът им е в опасност. В обикновена обстановка те миришат като котки, много са чистоплътни.

При посттравматично стресово разстройство и повишена тревожност специалистите по ААТ препоръчват общуване с коне. Това големи, но страхливи животни, които ще избягат само ако почувстват, че се държите агресивно или сте твърде неспокойни.

Имат прекрасна интуиция, могат да разчитат човешкия език на тялото, затова ако сте спокойни, и те ще са спокойни. Това кара пациентите да се замислят за поведението си и да се отпуснат.

За хората с биполярно разстройство от полза им е общуването със змии е с голяма полза

Когато змиите се плъзгат по вашето тяло, тя го масажира. Ефектът се усилва, когато усещате студ по кожата, нейната тежест – а в случая с боата – може да достигне до 20 килограма – и движението сам по себе си.

Всички това предизвиква ужас и трепет, привличащ пациента в маниакален стадий на заболяванията.
Хората с деменция предпочитат костенурки и порове.

Тези животни са били популярни домашни любимци, в 1950-те г. и 1960-те г. и общуването с тях носи на възрастните хора спомени от детството.

Освен това, хората със старческо слабоумие обичат чинчилите, тъй като тези животни също будят неприятни спомени, например, за страха от кожата на чинчилите, който са имали в младостта.

Освен това, в ААТ активно се използва зайци, мишки, морски свинчета и гущери. Класическите животни за пет-терапия обаче си остават кучетата, котките и делфините.

Макар и досега този терапевтичен метод да беше добре известен, едва наскоро започна да се прилага толкова масово в медицинската практика, и съответно се появиха и специалисти, които могат да го приложат на всеки един пациент.