Разбира се, бременността не е болест и затова няма никакъв смисъл да се отказвате от ходенето на морето, но за да избегнете неприятните последствия, е желателно да помните за някои ограничения, които ще ви помогнат да запазите доброто си здраве и настроение, и не само на вас, но и на вашето бебе.

Много по-лесно е да се предвидят и предотвратят възможните проблеми, отколкото впоследствие да се борите с неприятните последствия – този девиз за летния отдих на топлото море трябва да се превърне в ръководство за действие.

Медицински противопоказания

Да започнем с най-неприятното, но само временно ограничение – при какви диагнози бъдещата майка е най-добре да остане у дома под лекарско наблюдение?

• Предлежение на плацентата – ако е разположена ниско, дори и най-малкото натоварване увеличава риска от кръвотечения. Да определите дали съществува при вас такъв проблем, ще помогне стандартно ултразвуково изследване.
• Опасност от прекъсване на бременността също еднозначно предполага спазването на постелен режим.
• Токсикоза на втората половина на бременността – гестоза. У бъдещата майка се появяват отоци на краката, ръцете, лицето, повишава се кръвното, открива се белтък в урината. В такава ситуация не трябва да се ходи никъде на почивка, а е необходимо лечение.
• Обостряне на хронично заболяване, алергични реакции – ако през бременността лекуващият ви лекар е открил подобни усложнения, по-скоро ще ви препоръча да си починете на 50-100 километра от града, в който живеете.

Непременно условие в такава ситуация възможността периодично да се прави консултация с лекар, а в случай на необходимост – да се получи достъп до експресна квалифицирана медицинска помощ.

Но ако подобни проблеми са отминали, според болшинството от лекарите вторият триместър на бременността – 14-27 седмица е оптималното време за пътешествия – зад гърба ви за вече сутрешните неразположения, организмът ви е свикнал към новото състояние, пълни сте със сили.

И сега вече на морето…

Накрая сте вече на чаканото цяла година море и сте готови да се предадете на воля на вълните. Но какво трябва да имаме предвид?
За бременните жени е много полезно да се къпят, особено в морската вода, наситена със соли и микроелементи, оздравяващи организма.

Това е естествен хипертоничен разтвор, който много добре отпуска мускулите, тонизира нервната система, помага при стрес. Във водата бъдещата майка не усеща тежестта на собственото си тяло, отпуска се и освежава тялото в горещ ден.

Освен това плуването – това е прекрасна тренировка за дихателната и мускулната система, която помага за подготовката за раждане. Много е полезно плуването при разширени вени, доколкото поддържа тонуса на мускулите.

Затова и плувайте с удоволствие, но избягвайте претоварването, не се състезавайте, не скачайте.

Слънцето – приятел или враг на бременната жена

За никого не е тайна, че лятото слънцето става по-активно. Слънчевата активност достига пик точно през юли и август и зависи не само от времето в годината, но и от времето в денонощието.

В период на повишена активност слънчевите лъчи могат да предизвикат развитие на редица нежелателни процеси в организма, особено в кожата.
Затова и бъдещата майка трябва да пропусне поне, докато роди, конкурса „Кой е по-черен?“. При бременните освен това има и допълнителни причини:

• Продължителният престой на слънце може да предизвика развитие на маточно кръвотечение, поради понижава на кръвното и съответно – тонуса на мускулите.
• Бъдещата майка рискува бързо да прегрее на слънце и да припадне, тъй като по време на бременност са променени и изменени процесите на топлообмен.