Мозъчните функции се подобряват с аеробни упражнения, но не и за хората, изложени на високи нива на живак преди раждането, според нови изследвания.

При възрастните хора с висока пренатална експозиция на метилживак, произхождаща главно от консумацията на риба, която майката е консумирала по време на бременността, не се наблюдава подобряване на паметта от физическите упражнения, което пък било наблюдавано при тези с ниско пренатално излагане на метилживак.

Това е едно от първите изследвания, в което се прави опит да се установи как експозицията на метилживак в утробата може да повлияе върху когнитивната функция на възрастен човек.

Живакът произхожда от промишленото замърсяване във въздуха, което попада във водата, където се преобразува в метилживак, за който е известно, че има токсично въздействие върху развиващия се мозък и нервната система, като може да ограничи способността на тъканите на нервната система да растат и да се развиват при увеличена аеробна дейност, тоест при физическа активност.

Известно е, че развитието на нервната система е доста деликатен процес, който е особено чувствителен към метилживака и други токсини от околната среда, но все още се откриват отложените ефекти върху различните органи и системи от излагането на тези съединения.

Това изследване сочи възрастовата когнитивна функция като нова област на безпокойство.

Участниците в проучването са 197 души от Фарьорските острови, на около 400 километра северно от Англия, където рибата е основната храна.

Тяхното здраве е било проследявано от времето, когато били в утробата на своите майки в края на 80-те години. Когато станали на 22 години, участниците били тествани за възможностите им да използват кислорода, които се увеличават с помощта на аеробика.

Също така били подложени на няколко теста за оценка на умствените способности, свързани с краткосрочната памет, вербално разбиране и познания, обработка на образи, дългосрочно съхранение и извличане на данни и скорост на разбиране на нова информация.

Изследователите открили, че доброто представяне на тестовете било свързано с по-добра неврокогнитивна функция, както се очаквало на базата на предварителните изследвания.

Когнитивната ефективност, която включва скоростта на обработка на нова информация и краткосрочна памет има най-голяма тежест при представянето на тестовете.

Но когато изследователите разделили участниците на 2 групи въз основа на нивата на метилживака при техните майки по време на бременността, се установило, че по-добре се представят участниците от групата с ниско ниво на излагане на метала преди раждането.

Участниците с пренатални нива на живака под 67%, или по-малко от 35 микрограма на литър в кръвта от пъпната връв, също показват по-добро представяне на тестовете за определяне на умствените способности. Но това не се отнасяло за участниците с високи нива на излагане на метилживак преди раждането.

Всички ние знаем колко са полезни физическите упражнения, и колко важна част са от здравословния начин на живот.

Но резултатите от настоящото изследване показват, че излагането на замърсители в началото на живота, може да намали тези ползи.

И трябва да се обърне специално внимание на условията в околната среда, която създаваме за бременните майки и бебета.

Наскоро FDA препоръча на децата и жените в детеродна възраст да се хранят с 2-3 порции риба седмично с ниски нива на живак, като такава риба е сьомгата и рибата тон.