Късната есен и зима е болно време. С понижението на температурите на въздуха чести явления стават хремата и кашлицата, грип и фарингит. Обострят се хронични патологии: сърдечни, ендокринни, неврологични.

Не са изключение и кожните заболявания – по време на студовете е възможно усилване на симптомите на екзема, дерматит.

А в някои случаи реакциите на ниските температури може да е алергия, съпровождаща се с раздразнение и сърбеж на кожата. Как да предпазим кожата от студ и да избегнем неприятните симптоми?

Болест на Рейно

Не е кожно заболяване, но преохлаждането на крайниците се съпровожда със специфична кожна реакция.

Причината за патологията е нарушение на кръвообращението в съдовете на дланите и по-рядко на краката, предизвикано от внезапен спазъм на съдовете.

Свиването може да е предизвикано от различни фактори, един от които е студът. Под негово въздействие пръстите на ръцете пребледняват, появява се чувство на изтръпване или парене.

При продължително спазъм кожата посинява. Характерна особеност на болестта е симетрично проявление на симптомите и на двете длани. В редки случаи заболяването засяга носа, устните и ушите.

Патологията засяга предимно жени и обикновено се наблюдава при жени от 15 до 25 години.

Причините за възникването ѝ са неизвестни. На лечение болестта на Рейно не се поддава, но понижаване честотата на проявленията все пак е възможно.

За тази цел е необходимо отстраняване на фактори, способстващи за възникване на спазми – да не се допускат преохлаждания на крайниците, да се носят ръкавици и топли чорапи.

Студ и екзема

Зимата е най-благоприятен период за рецидив на екзема. Именно по това време протича обостряне на болестта или се проявява скрита предразположеност към нея.

Студеният и сух въздух изтегля влагата от кожата и я изсушава, прави я уязвима на различни дразнители.

Положението се задълбочава от понижаване на имунитета, сезонни заболявания и стрес.

Пресушената кожа се възпалява, появяват се огнища на зачервяване и се развиват отоци на засегнатите участъци.

Образува се обрив във вид на мехурчета, които могат да се превърнат в гнойни.

Характерни симптоми на болестта са силен сърбеж и парене.

В най-голяма степен на студова екзема са подложени крайниците и лицето.

Обикновено от това заболяване страдат хората, които са с генетична обусловеност към алергии във вид на алергична астма, хронична екзема, сенна треска и др.

Уртикария или алергия към студ

В есенно-зимния период при хората се наблюдава необичайна алергична към студен въздух – откритите участъци на тялото – лицето и ръцете, се покриват с червен сърбящ, се покриват с червен сърбящ обрив.

Напомня на изгаряне от коприва. Съпътства се от хрема, драскане в гърлото и конюнктивит със сълзене и отоци на лицето.

Както и екземата, студовата уртикария в най-голяма стенен е характерна за хора, страдащи от други видове алергии, а също и различни хронични заболявания, отслабващи имунитета.

Отделно се открояват стомашно-чревните заболявания, които според изследванията, често са провокиращ фактор за възникване на специфични кожни реакции към студ.

Зачервяването на кожата при уртикария не трябва да се бърка с обичайната реакция на кожата към ниските температури.

В последния случай зачервяването минава веднага след влизане в по-топло помещение, докато студовата алергия изисква по-продължително време – от няколко часа до няколко дни, за отстраняване на симптом, а при често повтарящи се рецидиви – специално лечение.