В най-голямото и задълбочено проучване по рода си се установява, че сутрешното гадене има защитен ефект върху нероденото дете.

Въпреки че е неприятно, сутрешното гадене е част от всяка една нормално протичаща бременност.

Това състояние е изключително често срещано в началото на бременността. Определя се като сутрешно, защото се появява в началото на деня и отшумява с напредването на деня.

Всъщност може да се появи във всяка една част на деня, но като цяло е доста неприятно като усещане.

На около 50% от бременните жени просто им се гади, но при също толкова и повръщат. Рядко, може би – на 1 от 100 бременни, се чувстват толкова зле, че се налага болнично лечение.

Обикновено гаденето започва да отслабва към 4-ти месец, но за някои майки може да продължи през цялата бременност.

Причините за сутрешното гадене са били обсъждани през годините, като се смята, че частичен принос имат хормоналните промени в първите 12 седмици на бременността.

Колебанията на естрогена, прогестерона и на човешкия хорионгонадотропин – всеки един е със собствен принос за сутрешното гадене.

И защо сутрешното неразположение все пак се случва?

Защо това състояние е все още под въпрос?

Една от теориите, че се развива като механизъм, за да отблъсне жените от храни, които биха могли да бъдат рисковани за тях.

Сутрешното гадене е с пик към 3-тия месец на бременността, като това е време, когато плодът е най-уязвим към токсини.
Най-общо, сутрешното гадене се разглежда като признак на нормална бременност.

Въпреки това до ден днешен изследванията, които са провеждани, не разкриват достатъчно детайлно дали това е така.

Най-новото детайлно проучване има за цел да анализира дали наличието на сутрешно гадене е признак за намаляване на риска от спонтанен аборт.

Екипът от учени използва данните от изследването за въздействието на аспирина върху репродуктивните способности и бременността.

Това проучване имало за цел да провери какъв е ефектът от ниските дози аспирин върху жени, които са имали 1 или 2 спонтанни аборта в миналото.

Всяка от участничките си води дневник, в който си отбелязва кога чувства гадене между 2-ра и 8-ма седмица на бременността.

Също така и попълват месечен въпросник за симптомите, които изпитват до 36-та седмица на бременността.

Защитната природа на сутрешното гадене

Предходни проучвания, изследващи защитните ефекти на сутрешното неразположение се позовават на спомени на жените за симптоми на гадене в много по-напреднала бременност, или след спонтанен аборт.

А това е първото проучване, което записва сутрешното неразположение в реално време.

В проучването за ефектите на аспирина върху бременността и репродуктивните способности участвали 797 жени. Като 188 бременности завършили със спонтанен аборт.

До 8-ма седмица 57.3% от жените съобщават за гадене, а 26.6% и за гадене, и за повръщане.

Анализът на данните показва, че жените, които са имали сутрешно гадене са с 50-75% по-малко предразположени към спонтанен аборт, отколкото тези, на които нито им се е гадело, нито са повръщали.

Настоящото изследване прави оценка на симптомите от най-ранните седмици на бременността, веднага след зачеването, и потвърждава защитната връзка между гаденето и повръщането и ниският риск от спонтанен аборт.

Резултатите показват, че сутрешното гадене е признак за една напълно нормална протичаща бременност и може би има някакви защитни свойства за бременността.