Половите хормони играят важна роля във формирането на организма, особено в етапа на половото съзряване и в детеродната възраст.

Андрогените отговарят за развитието от мъжки тип, естрогените – по женски. Но и мъжки, и женски полови хормони се образуват в организма и на двата пола.

С какво е важен, и с какво опасен за жените основният андроген тестостерон и как се контролира неговото ниво.

Мъжките полови хормони и женското здраве

Тестостеронът е основният и най-активният андроген. В мъжкия организъм се образува в тестисите, а в женския се синтезира от яйчниците.

Също малко количество от хормона се синтезира от надбъбречните жлези. В организма на двата пола отговаря, първо за либидото – сексуалното желание. Към важните функции на този полов хормон при жените се отнасят и такива:

• Контрол на съотношенията на мускулна и мастна тъкан;
• Формиране на скелета;
• Регулация на функциите на мастните жлези;
• Влияние на централната нервна система – хормонът благотворно въздейства на настроението и стресовата устойчивост;
• Развитие и формиране на фоликулите в яйчниците;

Затова без тестостерона е невъзможно не само пълноценното развитие на женския организъм, но и осигуряването на репродуктивната функция.

Но ако изследването показва повишено ниво, това съществено се отразява на здравословното състояние и здравето на жената.

Бременност и ролята на хормона тестостерон

Без тестостерон е възможно зачеването на дете, тъй като хормонът участва във формирането на фоликула. Но се активизира и по време на самата бременност – неговото ниво значително се повишава и достига максимум през 3-тия триместър.

Понякога показателите могат да превишават нормата с 3-4 пъти. Това е свързано с факта, че към 12-тата седмица плацентата сама започва да образува хормони, включително и тестостерон.

В този период жените с диагноза хиперандрогения следва да се особено внимателни. Желателно е да дават материал за изследване и необходимост да се предприеме изкуствено понижаване на хормона.

Следващият критичен период е 20-24-та седмица, когато кората на надбъбречните жлези на плода започне да образува хормони.

Голямата активност на андрогените представлява опасност за бременността, доколкото може да стане причина за спонтанен аборт или преждевременно раждане.

Но конкретни норми за тестостерон за жените в период на износване на детето няма – изследването трябва да се оценява само в комплекс с други показатели.

Симптоми на повишен тестостерон при жени

Нивото на този хормон в женския организъм трябва да се контролира, като се започне от периода на половото съзряване. В тийнейджърска възраст неговото повишаване може да се съпровожда със следните симптоми:

• Задържане на половото развити, и по-точно липса на менструация на 15-годишна възраст;
• Развитие на организма по мъжки тип – широки рамене, загрубяване на гласа, липса на ръст на млечните жлези и прочие.
• При такива признаци момичето, колкото се може по-бързо да се прегледа от ендокринолог, доколкото в тийнейджърска възраст хормоните осигуряват правилното развитие. Впоследствие ще бъде трудно и дори невъзможно последствията да бъдат коригирани.

При възрастните жени повишаването на мъжките полови хормони се проявява така:

• Мъжки тип фигура, развита фигура, широки рамене и тесен таз;
• Нарушения на менструалния цикъл, до пълно прекратяване на менструацията;
• Повишаване на сексуалното желание;
• Мазни коси;
• Ръст на косми по тялото, и по-конкретно – появяват се твърди косми около зърната, под брадичката;
• Промени в характера – раздразнителност, агресивност;