Формаделхидът е силно миризлив лесно запалим газ, притежаващ токсични и канцерогенни свойства. Къде се съдържа, в какви количества става опасен, и какво да правим, за да понижим неговото въздействие върху организма?

Какво е това формаделхид?

Безцветно вещество, което се използва за производство на строителни материали и много битови изделия. Може да се открие в състава на пресованата дървесина – талашитът, фазерите, лепила, текстил, изолационни материали.

Освен това, формалдехидът обикновено се използва като промишлен фунгицид, бактерицид и дезинфекциращо средство, консервант в моргите и медицинските лаборатории – формалин.

В малки количества формалдехидът с естествен произход се образува от живите организми – част е от нормалните метаболитни процеси.

Как се подлагаме на въздействието на формаделхида?

Присъства в околната среда в много малки концентрации – 3 стомилионни кубични метра формаделхид в 1 кубичен метър въздух.

Навън го вдишваме заедно със смога и изгорелите газове на автомобилите.

Вътре в помещенията източници на формалдехид могат да се окажат изолационните материали – карбомидо-формаделхиден пенопласт; битови материали, използвани за производството на мебели и за декорация на жилищата като например ламината.

Работниците в промишлеността, заетите в производството на формалдехид и формаделхид-съдържащи храни, а също и лаборанти, служители на моргите и някои други здравни специалисти могат да се подложат на въздействието на по-високи нива на формалдехид.

Като консервант може да влиза в състава на козметиката – до 0.2% и хигиенните средства за устната кухина – 0.1.

Във фармакологията се добавя в препаратите за понижаване на изпотяването. Ако мехлемът съдържа 5% формаделхид, препоръчва се да се нанася на кожата на лицето.

Противомикробната активност на формалдехида го прави популярно средство за потискане на ръста на грамположителните и грамотрицателните бактерии, дрождоподобните и плесенните гъбички.

Как влияе на здравето краткосрочното въздействие на формаделхида?

Обикновено вътре в жилищните помещения се съдържа по-голямо количество формаделхид, отколкото навън.

Ако е в големи количества от 0.5 мг/метър, някои хора могат да изпитват страничните му ефекти – усилено сълзене, парене в очите, сухота на лигавицата на носа и драскане в гърлото, кашлица, гадене и раздразнение на кожата.

Хроничното отравяне с формалдехид може да се окажа причина за главоболие, вялост, сънливост, нарушение на отделянето на пот, сънни разстройства.

Най-често тези симптоми минават при отстраняване на източника на раздразнение, но критично високото количество на отровния газ – 37.5 мг/на кубичен метър може да се окаже опасно за живота, предизвиквайки оток на белите дробове.

Смъртта настъпва, ако концентрацията достигне 125 мг на кубичен метър въздух.

При попадане на кожата при някои хора формалдехидът може да предизвиква местно раздразнение, но бързо отминава. В повечето държави се добавя в състава на козметиката, която не остава по кожата – шампоани, кондиционери, гелове за коса, дезодоранти, лакове за нокти.

Формаделхидът предизвиква рак?

Ефектът от дългосрочното му въздействие до сега не е напълно изучен. През 80-те години лабораторните изследвания показаха, че вдишването на този газ от мишки може да предизвика рак на носа. Това откритие повдигна въпроса за канцерогенната активност на формалдехида за човека.

Какво учените разбраха за взаимовръзката между формалдехида и рака?

Има данни, че постоянната работа с този газ увеличава риска от развитие на левкоза и рак на главния мозък. Наблюдение на работници в погребални агенции, проведено между 1960-86 г показва връзка между въздействието на формалдехида и смъртността от миелоидна левкоза.

Как да ограничим въздействието на формалдехида у дома?

Предметите от пластмаси, паркетите, ламинати не трябва да се разполагат до отоплителни уреди и готварски печки.