Не само децата, но и много възрастни мечтаят да бъдат суперсила. Едни физическа, за да се справят сами с 5 бандита, други – политическа, а трети си представят как да се разпореждат с вълшебна пръчица или с шапка невидимка. Но всъщност такива мечтатели не само не могат да променят света, но и да управляват собствения си живот. Как да придобием увереност в собствените си сили?
Всеки има такива периоди, когато изглежда, че от нас нищо не зависи. При някои хора се отлагат за цял живот. Психологът Марти Немко е убеден, че справянето с усещането за безсилие е възможно, и дава 10 съвета как да се направи това.
1. Станете ментор или консултант
Когато помагаме на другите, усещаме как нашето участие и подкрепа променят живота към по-добро. Това ни дава сили.
2. Придобийте нужните навици
Знанието е сила – колкото повече знаете и умеете, толкова по-уверено се чувствате. Новите навици могат да бъдат най-различни, от усвояване на кулинарните рецепти до игра на шахмат. Научете HTML и можете сами да си създавате сайтове. Научете как ефективно да използвате търсачките, така ще увеличите скоростта за изучаване на информация.
3. Смяна на работа или направление на дейност
Шефът ви е ужасен? Работата не ви харесва? Никога не е късно да се захванете с това, което ви доставя удоволствие и не е свързано с постоянен стрес.
4. Създайте си собствен етичен бизнес
Собственикът на малка компания, за разлика от наемен работник, сам взема решенията и в това е неговата сила.
5. Създайте нещо важно
Напишете мемоари. Запишете кратък видеоурок с полезна информация и го пуснете в мрежите за видеосподеляне. Направете представяне – дори и само пред един зрител.
6. Поправете нещо
Можете да оправите протеклия покрив на дома или да помогнете с ремонта на съседа. Фразата за поправката не трябва да се разбира буквално. Можете да оправите отношенията си с някого или да помирите приятели.
7. Погрижете се за своето здраве
За да се чувствате добре и да избегнете честото общуване с лекари, трябва правилно да се храните, да не забравят за физическата активност, по възможност да избягвате стреса.
8. Бъдете добри, но не безкрайно добри
Ако отговаряте с добро на лошите постъпки, това само ще влоши положението. Например, ако постоянно прощавате на роднина, който прекалява с нахалството си, това означава, че отравяте живота си и усещате безсилие. Ленивият роднина няма да стане по-добър от добротата ви. Той не смята, че има нужда да се променя, тъй като смята, че вие ще решите всичките му проблеми.
9. Не бъдете високомерни
Някои смятат своето мнение за единствено правилно и не желаят да слушат това за какво говорят другите. Важно е да се обръща внимание на различните гледни точки, включително и това за какво мислят опонентите. Колкото по-добре се ориентирате в ситуацията, толкова по-силни се чувствате.
10. Инвестирайте грамотно
Всъщност е важна редовността. Дори и да спестявате само по 50 лева седмично, ще се чувствате по-уверени. Ако се съмнявате къде да си вложите парите, консултирайте се със специалист по лични финанси.
Всичко това ще допринесе за вашето благосъстояние, а оттам по-добре физическо и психическо здраве.