Вътреутробните инфекции са едни от най-значимите в периода след раждането, които оказват влияние върху нивото на бебешката заболеваемост, инвалидност и смъртност.

Много инфекциозни заболявания, започнали още вътреутробно, дават признаци за себе си през целия живот на човека.

С настоящата статия ще ви запознаем с ключови понятия, касаещи вродените инфекции и ще ви разкажем за най-разпространените заблуди на родителите за тях.

Вътреутробни инфекции - кои състояния се наричат така?

Тези състояния при новородените деца и бебетата в утробата на техните майки, които са свързани с развитие на възпалителни процеси, вследствие на увреждането на различни възбудители по време на бременността или по време на раждането, се наричат вътреутробни инфекции – ВУИ.

Друго тяхно название е вродени инфекции, или пък такива от комплекса TORCH – торч.

Защо пък е това название ТОРЧ? Този термин се е образувал от първите латински букви на най-разпространените вродени инфекции. Т – токсоплазмоза, Р – рубеола, С – цитомегаловирусна инфекция и Н – херпес инфекция.

Под буквата О се крият други инфекции. В списъка на другите влизат вирусни хепатити, сифилис, хламидиоза, микоплазмена инфекция, грип, ентеровируси, стрептококова инфекция и прочие заболявания, предизвикани от вируси, бактерии, гъбички или протозои.

Вътреутробно инфектиране – това същото ли е?

Има друг термин в медицината – вътреутробно инфектиране, което свидетелства за това, че в плода са проникнали някакви вируси или други микроорганизми, но все още не са предизвикали развитие на заболявания.

• Имунната система на детето ще се справи с патогенните микроби и то няма да се разболее;
• Все пак ще се развие инфекция с увреждане на различни тъкани и органи;
• Детето се превръща в носител на инфекциозни възбудители;

Разпространени заблуди на родителите за вътреутробните инфекции

Вътреутробните инфекции и досега остават една от най-наболелите теми за родителите и лекарите на най-малките пациенти. Загадките са много.

Много заболявания не протичат с класическа клинична картина, обърквайки и лекари, и майки. Оттам израстват и заблудите и измислиците на родителите, които се сблъскват с вродени инфекции. Ще поговорим за най-големите заблуди за вътреутробните инфекции.

1. „Ние сме с мъжа сме се изследвали за всичко. Откъде детето има инфекция“

Това фраза много често се чува от родителските уста, за които диагнозата вътреутробна инфекция се е превърнала в истински удар. „Бременността протече добре.Но може и от настинка да съм боледувала. Но на кого пък това не му се случва? Навярно не са ме изследвали добре. Или пък това е грешка“.

Ако майките подробно бъдат запитани какво означава „изследвани за всичко“, тогава става ясно, че всичко е за ХИВ вирус, хепатити, сифилис, а също и трикратна намазка от влагалищната флора.

Някои жени се изследват при бременност за цитомегаловирусна инфекция, токсоплазмоза, видове херпес, рубеола.
Всички резултати от изследванията за вътреутробни инфекции бъдещата майка не трябва да интерпретира сама.

Само грамотният лекар обяснява дали действително е добре, и какво може да предизвиква опасения.

2. „Най-вероятно детето са го заразили в родилния дом веднага след раждането“

Да, и това се случва, но това вече не е вродена инфекция, а постнатална, тоест възникнала след раждането. За нейното възникване често е виновна болничната флора.

Но следва да се отбележи, че болничната флора не предизвиква заболявания при всички новородени.

3. Детето с диагноза вътреутробна инфекция задължително ще има вродени пороци в развитието

Не, това изобщо не е така. Всички органи на детето се залагат в първия триместър на бременността. Особено опасен е периодът от 3 до 8 седмица на бременността.

Заразяването с каквито и да е вътреутробни инфекции в този период застрашава с вродени пороци с различна тежест.