Спирт, морска вода и чист въздух за заздравяване на рани – всичко това е в миналия век. Учени и лекари отдавна са разработили ефективни средства за промиване и заздравяване на рани.

Но много хора продължават да вярват на бабините съвети. Кои са 3-те най-жизнените митове за раните и порязванията?

Как заздравяват раните?

Всяка рана, било то обикновена драскотина или порязване до костите, преминава в процеса на своето заздравяване през 3 основни етапа:

• Етап на възпаление, който включва изменение на кръвоносните съдове, хранещи увреденият участък, и пречистване на раната от мъртвите клетки.
• Етап на регенерация – в областта на увреждането се образува нежна гранулационна, тоест съединителна тъкан, наситена с кръвоносни съдове и млади клетки.И заздравяващото място започва да изглежда ярко червено.

3. Етап на образуване на белег, изменение на белега и образуване на нов епител на мястото на увреждането, в резултат на което кожата придобива нормален цвят и предишния си вид.

Ако раната не заздравява в продължение на 4 и повече седмици, преминава в графата хронични, с изключение на уврежданията от изгаряне.

1. Заблуда за антисептиците

На 1-ви и 2-ри етап се изисква използване на антисептици, тъй като е голяма вероятността от инфектирането на раните. Но много антисептици неблагоприятно действат на младите, едва формиращи се тъкани, затова лекарите предпочитат използването на щадящи средства.

Исторически одраскванията и прочие увреждания на кожата и мускулите се промиват от повечето от хората с кислородна вода и спирт.

Разбира се, в екстремна ситуация всички средства са добри. Но в цивилизования свят лекарите не препоръчват да се прави ниво едното, нито другото.

Кислородната вода може да се използва максимум за първична обработка на раната. Ако промиваме с нея вече заздравяващи рани, то тогава ще разрушава млади клетки и ще задържи процесите на заздравяване.

Спиртът в това отношение е още по-недобър – предизвиква химическо изгаряне и силна болка.

Най-добрите препарати за промиване на рани са:

0,1%-ен йодповидон;
0.02-0.05% - хлорхексидин;
Ако ги нямате под ръка, можете да използвате физиологичен разтвор или чиста течаща вода.

2. Заблуди за възпалението на раните

Страхът от попадане на инфекция в раната при повечето хора е доста висок.

Но ако първичната обработка на раната е била проведена правилно, а имунитетът на човек е в норма, то раната успешно заздравява самостоятелно, а зачервяването и подуването през първите 2-3 дни са нормални.

За попадане на инфекция в раната говорят следните признаци:

• Зачервяването не отминава, като следва да се различава образуването на гранулационна тъкан с ярко-червен оттенък срещу възпалението;
• Областта на възпалението се разраства;
• Краят на раната се подува;
• При натиск се усеща болка.

В този случай е необходима употребата на препарати с антибактериален ефект. Ако започнете да вдигате и температура, тогава се обърнете към лекар.

Необходимо е да се има предвид, че инфекцията от раната се разпространява, на първо място, през лимфните съдове.

Експресното търсене на лекар изисква ситуацията, когато на кожата по посока на раните, започват се образуват червени линии – това е маркер за разпространение на инфекцията.

3. Заблудата за ползата на морската вода за раните

Крайбрежните води обикновено се замърсени с отпадни води, а и солената течност допълнително раздразва раната.
Затова след къпане в море с драскотини и рани е добре да си измиете с чиста вода.