Мозъкът на човека е сложна и крехка структура, която толкова лесно се уврежда при несъблюдаване на лесни правила. Кои са най-вредните навици, която води до увреждане на тъканите на мозъка.

В млада възраст тези разрушения не са големи, а нервната система се стараят да компенсират, и човек невинаги бързо забелязва, че неговата памет вече е започнала да му изневерява.

Но за хора в напреднала възраст подобни навици са изключително опасни, като водят до смърт на клетки на мозъка, те унищожават човешката личност.

1. Недостиг на сън и паметта

При хронично недоспиване в тъканите на главния мозък се натрупва бета-амилоиден белтък – това е една от причините за болестта на Алцхаймер.

С отлагането на амилоидните белтъци нервните клетки се разрушават, а заедно постепенно отслабват и когнитивните функции на човек – памет, мислене, способност към концентрация на внимание и др.

Изследване с помощта на позитронно-емисионна томография показва, че при недоспиване на бета-амилоиди се концентрират, и по-точно, в префронталната кора на главния мозък, тоест в неговата област, отговаряща за продължителното съхранение на информация.

При хората с нормален сън, демонстриращи добра памет, били открити много малко амилоидни отлагания в тези участъци на мозъка.

Освен това, лош сън и натрупване на бета-амилоиден белтък взаимно се усилват един друг. Когато белтъкът започва да се натрупва в префронталната кора, като пречи на мозъка да премине във фаза на дълбок сън.

А именно в тази фаза нервните клетки на мозъка някак се съкращават и гръбначномозъчната течност отмива потенциално опасните за мозъка от неговите тъкани.

Заради липсата на фаза на дълбок сън не протича премахване на бета-амилоида. В резултат се блокира преносът в префронталната хора на краткотрайните спомени от хипокампа.

Този факт е особено важен за хора в напреднала възраст. Много от тях поради възрастта си започват да страдат от нарушения на съня, което води до постоянно недоспиване.

С годините нараства и рискът от развитие на деменция, предизвикана от отлагания на бета-амилоиден белтък. Дефицитът на съня ускорява тези процес.

2. Самота и емоции

Още една опасност за мозъка. Също е свързана с повишен риск от развитие на болестта на Алцхаймер. При овдовелите или разведените хора на средна възраст, така и ненамерили партньор, това заболяване се развива с 7.67 пъти по-често, отколкото тези, които живеят с някой друг.

Особено опасно е това за възрастните хора. Загубата на социални връзки и свиването на кръга на общуване води до емоционална изолация и така повишава вероятността от болестта от Алцхаймер с 51%.

Това не е единственият неблагоприятен ефект от влиянието на самотата върху човешкия организъм. Според научните данни, т.нар. „центъра на самотата“ е разположен в областта на стриатума.

При самотниците неговата активност е над нормата. Като биоелектрическата активност при самотните хора като цяло протича по-интензивно.

В резултат, от една страна, те не усещат удовлетворение в рамките на социалните взаимодействия. От друга страна, такива и по-остро реагират на случващото се около тях, особено на неблагоприятни събития. Може да се каже, че постоянно се чувстват в опасност.

3. Любов към гърмящия телевизор

Загубата на слуха при хората в напреднала възраст увеличава риска от увреждания на тъканите на главния мозък и от развитието на деменция в напреднала възраст.

Звуци повече от 100 децибела разрушават миелиновата обвивка на нервните клетки на мозъка. В резултат на редовното гледане на телевизия на максимален звук, или слушане на силна музика.