Да направиш добро впечатление е жизнено важно умение, от което зависи както успехът на интервю за работа, така и на първа среща. Клиничният психолог Винита Мехта разказва какво трябва да избягваме, ако желаем да направим положително впечатление.
Повечето от нас искат да се харесат на другите, да покажат в изгодна светлина, но понякога нещо не върви както трябва. Защо се случва така? Обикновено вината е в недостига на ресурси – и по-точно, на психическа енергия, което не ни позволява да се ориентираме в социална ситуация.
Важно е да знаем, че самопрезентацията включва 2 стъпки:
• Избор на начин, който желаем да предадем на другите;
• И правилно представяне;
Втората стъпка изисква психически ресурси. За да направим позитивно впечатление, са необходими саморегулация и самоконтрол. Например, когато човек е психически претоварен и тревожен, може да започне да се хвали и това съсипе впечатлението за него.
Но има хора, които принципно не умеят да правят добро впечатление и това не е свързано с липсата на психически ресурси. Обикновено вина за това имат 2 фактора:
• Неумението за разбиране на гледната точка на другия човек и за усещане на неговото настроение;
• Нарцисизъм
Първо нарцисите изглеждат енергични интересни и обаятелни, но след известно време нарцисите, изглеждат енергични и обаятелни. Но след известно време проявяват надменност и нетърпимост, които плашат околните. Освен това, нарцисите са убедени в собственото си превъзходство, позволяват си унищожителни изказвания по адрес на другите и показват липса на емпатия.
Ето какво не трябва да правите, ако желаете да направите позитивно впечатление.
1. Високомерно отношение към околните
Обичате да показвате, че сте по-добри от всички? Така ще направите лошо впечатление и рискувате да не намерите общ език с хората. Изследванията показват, че ако човек просто разказва за своите положителни страни „Аз умея да съм добър приятел“, това не е повод за околните да се отдръпнат. Негативно впечатление правят опитите да се сравняваме с другите и да се представяме в по-изгодна светлина. Събеседникът усеща, че е като всички останали. Тогава у него се включва защитна реакция, възникват враждебност и антагонизъм.
2. Да се похвалиш наопаки
Тази стратегия се състои в това да привличаме внимание към себе си като се принизяваме. Пускате в социалните мрежи съвсем симпатична ваша снимка с коментар: „Тук съм толкова раздърпана. Още не се бях сресала и измила. Не е ли ужасно?“
Тази тактика наистина привлича внимание, но подобно поведение изглежда неискрено и прави лошо впечатление. А фалшът вреди на междуличностните отношения. Дори самохвалковците и тези, които само се оплакват изглеждат по-искрени от човек, който се принизява.
3. Лицемерничене
Лицемерите си създават определен имидж, но не умеят да живеят в съответствие с него. Те казват едно, а правят друго, особено по въпросите, свързани с морала. Лицемерието работи, докато хората не научат за вашето поведение. Но щом тайното стане явно, приятният образ помръква в светлината на това как човек живее всъщност, и околните започват да се отнасят негативно към лицемера. И лицемерът е по-неприятен от хората, които се държат по същия начин, но не скриват това под лъжлива маска.
4. Съмнителни комплименти
Под това се има предвид оскърбление под формата на комплимент. Ласкателят се държи покровителствено по отношение на събеседника. Например, заявява: „Не очаквах от теб подобни резултати на конкурса“.