С идването на зимата, а заедно с нея и на поледицата, количеството травми рязко нараства. Някои се травмират по път за дома, а други влизат в болница направо от ски пистата. Измръзването е още една травма, която можем да получим само при студено време. Как да се държим в този случай с какво можем помогнем на пострадалия?
1. Разтежение на връзки – хлъзнал се, паднал и се събудил в болница
На покрит с лед или на трамбован със сняг асфалт е много лесно да се подхлъзнеш, да паднеш и да получиш травма на глезена:
• разтежение или дори фрактура на глезена;
И в единия и в другия случай глезена се зачервява, отича се увеличава се в обем и боли. Отвореното счупване се вижда и с невъоръжено око, а затвореното може да се открие само от лекар след преглед и рентген. Пострадалият може да се опита сам да установи дали костта не е увредена, като внимателно притисне с пръсти глезена от дясно и от ляво. Ако при въздействие на издадените части на ставата болка липсва, най-вероятно това е разтежение.
Във всеки случай трябва да се потърси лекарска помощ, а кракът трябва да се обездвижи с помощта на някой от близките. Там лекарят след преглед може да вземе решение, може ли да се направи една превръзка от еластичен бинт или по-добре да се постави гипс.
2. Фрактура и травма на опашката
Навярно една от най-неприятните и болезнени травми. Травма или счупване на опашката можем да получим както при обикновено падане по път за дома, така и при пързаляне с шейна или при скокове на лед през трамплин. Тази травма не може да се забележи, но болката в опашката сигнализира за себе си, и в тежки случаи е просто непоносима. Да се различи травма от фрактура не е трудно. В първия случай на мястото на травмата няма кръвонасядане и болковият синдром не е толкова рязък и интензивен. Фрактурата съществено затруднява придвижването, а болката напомня за себе си при кихане, кашляне, дефекация и секс.
Травмите на опашката могат да се съчетаят с разтежение на връзките или с разкъсване, затова дори при банална травма не може всичко да се оставя на самотек. Причината е, че последствията могат да бъдат много сериозни, като се започне от хематом и се стигне до увреждане на гръбначния мозък.
А в случая с фрактурата ситуацията е още по-сериозна и изисква задължително лечение и лекарско наблюдение.
3. Измръзване – увреждане на тъканите от въздействие на ниски температури
Измръзването на организма, което започва с пребледняване на кожата и парене и потръпване е опасно с това, че в тежки случаи може да доведе до загиване на меки тъкани. Причините за измръзването са банални: с тесни обувки в студа, без ръкавици и други необходими за зимата предмети на дрехите, лесно измръзват пръстите, носа, бузите и ушите. Особено ако човек остава дълго време неподвижен. Ако е гладен, организмът бързо се поддава на действието на ниските температури.
Първа помощ при такива травми е подгряване на пострадалия. Препоръчва се увиване в топло одеяло, малко топъл чай и мляко. Може да се напълни ваната с вода, но не трябва да е гореща. Най-добре е температурата да не надвишава 20 градуса, а после да се увеличи на 40.