Жените се оплакват от еднотипните отговори на мъжете, а клиентите на психолозите, че изпитват дълбоко чувство за самота, дори и когато са в обкръжението на хора.

Повечето от нас имат познати, които на приятелските срещи стоят отделно от всички, и се чувстват неловко.

Защо това се случва така и какво трябва да се промени?

Нима всички изброени по-горе типове характери могат да бъдат отнесени към групата на интровертите? Възможно е, но много от тях попадат в подобни ситуации по други причини.

Без сами да го забелязват, са изградили между себе си и всички останали истинска стена, която им пречи да говорят на другите, това, което биха могли и дори са длъжни да им кажат.

Стената сякаш ги е лишила от глас, и като че им шепти, че това не е достатъчно важно, за да се говори за него, разговорите дразнят, разговорите са безполезни, няма какво да кажа сега на другите.

За съжаление, така тези хора се лишават от един от най-ценните инструменти, дарени ни от природата и това е способността ни да говорим, и така не получават тази огромна полза, която ни носи общуването.

За да можем да я получим, трябва да станем по-разговорчиви?
1. Оправя настроението

Представете си, че стоите на опашката в аптеката. Времето ви притиска, имате спешни задачи. Изведнъж жената зад вас ви заговаря – Извинете, откъде си купихте тези ботуши? Толкова много търсих такива и не можах да намеря?

По-нататък следва кратък разговор, малко се шегувате, тя се смее. Изследванията показват, че такова кратко, безсмислено общуване ни оправя настроението.

Контактът с друг човек способства за освобождаването в мозъка на невротрансмитера окситоцин.

Изследванията показват, че понижава тревогата, предизвиква усещане за благополучие и повишава склонността ни към съпреживяване.

Ефектът се усеща не само от вас, ажената, с която сте си поговорили, също се е оправило настроението.

2. Подрежда мислите ви

Едно е да поговорите с непознат в аптеката. Съвсем друго е да разговаряте с близък човек, на който се доверявате. Много полезно е да обсъдите това, което е занимавало мислите ви в последно време.

Безпокоите се за дъщерята? Замислили сте се дали да не си смените работата? Претегляте ЗА и ПРОТИВ покупката на нов автомобил?

3. Ставате по-интересни като личност

Неразговорчивостта може да ни изглежда безопасна. Никого няма да обидим и няма да засегнем, ако през цялото време мълчим.

Но, ако през цялото време останем тиха вода, рискуваме да изглеждаме неинтересни на околните. Говорейки им нещо, ние създаваме възможност за нещо да се хванат и така да ни запомнят.

Ако говорите не само за глупости, имате добър шанс да станете по-интересни и по-близки за околните.

4. Променяте мозъка

Ако сте неразговорчиви най-вероятно общуването се спира от упоменатата по-горе стена, която създавате с околните.

Стената, отделяща ви от околните, най-вероятно е възникнала още в детството в резултат на явни и скрити послания, които сме получили в семейството.

5. Изграждате по-дълбоки и значими отношения с другите

Всяка произнесена дума ви придава нови сили. Всяка ваша дума позволява на хората, които ви заобикалят, да узнаят за вас нещо ново.

Всяка дума подбужда вашите събеседници да кажат нещо в отговор, а това на свой ред, дава и възможност по-добре да ги опознаете.