Ако на вашия хоризонт се появяват буреносни облаци, сега е времето да разпънете психологически чадър.
Животът е черно и бяло, и тежките времена рано или късно идват при всеки. Ако сега е дошъл ваш ред за преодоляване на линията с препятствия, можете да се възползвате от лесни психологически правила. С тях помощ преминаването на житейският тест за здравина ще бъде значително по-лек и приятен.
1. Запазете позитивна нагласа
Животът ни поднася именно това върху което се концентрираме в настоящия момент. Бременните жени се оглеждат наоколо и виждат колко много други бременни има около тях. Тези, които мечтаят за конкретна марка кола започват да виждат именно тези автомобили по улиците ден след ден.
Всъщност нито бременните, нито автомобилите от тази марка са станали повече. Просто мозъкът ни е съсредоточен върху своето, филтрира реалността, която ни заобикаля и запалва сигналната лампа: „Ето погледни, спешно обърни внимание“. Психолозите наричат този феномен на Баадер-Майнхоф.
Изводът е прост – колкото повече лошо очаквате, толкова повече ще получите.
То буквално ще се прокрадва отвсякъде, все по-дълбоко и ще ви вкарва в депресия. И обратното – когато мислим за хубавото, вярваме в доброто, променяме настройките на собствения мозък. Само оптимистичната нагласа няма да реши всичките ви проблеми, но светът около вас ще стане значително по-светъл.
2. Направете от лимона лимонада
Подобен подход често сработва. Да, има ситуации, в които далеч невинаги можем нещо да променим. Но има и други, когато е достатъчно да направим крачка назад или в страни, за да погледнем на проблема от друг по-свеж ъгъл.
3. Учете се от грешките си
Какво ви е вкарало в патова ситуация? Анализът на всички обстоятелства може да бъде болезнен, но необикновено полезен. Ориентирайте се по предшестващите ситуации, които са довели до влошаване на положението. Къде сте допуснали грешка, какво е могло да бъде, ако бяхте постъпили по друг начин… В крайна сметка ще получите достатъчно ясна представа какво би могло да избегне настъпването на черната лента.
4. Променете това, което можете да промените
Когато си направите равносметка какви грешки са ви довели до трудната ситуация, опитайте да ги коригирате. Ако нещо е невъзможно да се коригира сега, просто обърнете внимание на това обстоятелство.
5. Бъдете благодарни
И в живота – за предоставения от вас опит, и за хората, които ви заобикалят. Помислете за близките до вас хора – какво ви дават в живота, на какво ви учат, как бихте живели без негова подкрепа.
Напишете кратко или дълго, според настроението, писмо, което обяснява защо сте благодарни на живота, че ви е срещнал с този човек. След това му позвънете, прочетете това, което сте написали.
6. Фокусирайте върху това, което можете да контролирате
Възможно е да сте правили много неуспешни опити да оправите положението. Някои вдигат ръце и повече не вярвате, че са способни да променят нещо.
Търсете това, което под ваш контрол, и насочете вниманието си към него, това е един от най-ефективните начини за борба с усещането за безпомощност.
7. Хвалете се за изживяното
Понякога сме толкова съсредоточени върху текущия момент, че не обръщаме поглед към назад. Тъмата около вас изглежда непрогледна. Но е важно понякога да се обръщаме и да оценяваме колко дълъг път сме изминали.