Самовлюбенност и егоизмът, липса на състрадание и невероятна безочливост. Тези черти на нарцисите страшно много ни дразнят. Как да се противопоставим за нарцистичните личности?
Какво да правим при стълкновение с неприятните проявления на нарцисизма? Когато изпитваме силни емоции, е най-добре да ги обсъдим с този, който ги предизвиква.
Ако се опитате да разкажете за вашите преживявания на нарцис, ще получите само озлобление и безкраен поток обвинения.
В много ситуации това помага, но нарцисите изобщо няма да се трогнат от нашите чувства.
И така, как да се защитим от нарцисите?
1. Погледнете на ситуацията по-мащабно
Не можем да контролираме или променяме други хора, но сме способни да владеем себе си и да променяме собственото си отношение към случващото се. Нарцисите успяват да накарат техния събеседник да възприеме тяхната гледна точка. Постарайте се да забележите това колкото се може по-рано и погледнете на ситуацията по-мащабно.
Този, с когото общувате е само 1 от всички останали 7 милиарда души на планета, защо да му даваме власт на нашите емоции?
2. Спомнете си за силните страни
Избройте 5-те най-силни страни на вашата личност и съставете план, как да ги използвате, за да защитите своето психологическо благоденствие при общуване с нарцис.
3. Избягвайте мръсотията
Старайте се да контролирате себе си и не се поддавайте на желанието да се срещате, общувате и поддържате контакт с нарцис. Проявете благоразумие и намерете по-полезно приложение на своето време.
4. Извлечете полза от общуването
Запитайте се, какви черти на характера на нарциса ви вълнуват най-много. Това, че вие не виждате в нея честност, доброта и скромност? Най-вероятно най-силна реакция предизвиква проявлението на най-значимите за вас черти на неговия характер. Така, наблюдавайки собствените си реакции към поведението на нарциса, вие ще имате възможността да узнаете повече неща за себе си. А това ще ви помогне за разрешаване на собствените проблеми и конфликти.
5. Учете по-добре да разбирате поведението на другите
Когато става дума за лека форма на нарцисизъм, който не достига до ниво на разстройство, е полезно поведението на другия човек да се разглежда в контекста на силните страни на неговата личност. Кои от тях използва недостатъчно, а кои повече отколкото трябва?
Но в случая на тежка степен на нарцисизъм нездравите поведенчески шаблони и мислене са дълбоко вкоренени в самата личност на човек. И е трудно да се определят като неправилно използване на силните страни.
Пълната липса на способност за състрадание не може да се сведе просто до недостатъчно проявление на доброта или социален интелект. Манията за величие, постоянната потребност да бъде обект на възхищение и избухване на ярост по най-малкия повод. Това е не просто недостатък на самоконтрол.
Възможна е и друга гледна точка – нарцисите използват силните страни на собствената личност по неподобаващ начин, например, за манипулиране на другите. Упоритостта и творческите способности също могат за постигането на негативни цели. Всички свои силни страни нарцисът използва за една и съща цел. Да получи максимална изгода за себе си, без да се съобразява с останалите.
На нарциса му е безразлично вашето благополучие, но то не е безразлично за вас. Вие имате право да се защитавате и грижите за себе си