Възможно е дълги години да не ви безпокоят никакви проблеми с устната кухина, но това съвсем не означава, че зъбите ви са здрави.

За профилактика на скрити заболявания ще ви помогнат добрата устна хигиена, професионално почистване 2 пъти годишно и задължителния преглед при зъболекар, поне веднъж годишно.

Всички ние се страхуваме от кариеса, защото вярваме, че е опасно и коварно заболяване на устната кухина.

Но освен него е в възможно да имаме множество скрити патологии, които дори да доведат до загуба на зъби.

На какво да обръщаме внимание и как да се защитим от коварните заболявания на устната кухина?

1. Кариес

На пръв поглед изглежда, че всичко е очевидно – забелязваш черна точка на зъба и си записваш час при зъболекар. Но ако не се е появила такава, зъбът сякаш е здрав, а разрушаването му вече е започнало?

Кариес може да започне да се развива във фисурите на зъбите – бразди на дъвкателната повърхност. Ако по форма фисурите са широки и дъното им се вижда добре, то няма от какво да се боите.

Съвсем друг е въпросът, когато фисурите са подобни на гърло на бутилка, свиващо се нагоре.

Дъното на такава фисура не може не само да се види, но и да се почисти както трябва, затова и там се натрупват остатъци от храна, плака. И с течение на времето може да се формира кариес.

2. Киста и гранулом на зъба

За тези образувания човек може дълго време, с години, да не подозира.

Но на контролна панорамна снимка на челюстта се вижда тъмно петно около или под корена на зъба. Това е гранулом и е там от много дълго време.

Наличието на гранулом показва, че някъде в зъба протича патологичен процес, който предизвиква разрастване на грануломна тъкан или увеличаване на обема на кистата.

Тези новообразувания не се изчистват самостоятелно от организма, а задължително трябва да се лекуват. При правилно проведена терапия зъбът може да се запази изцяло.

Кисти също могат да се образуват около непрорязал, но вече формирал се млечен или постоянен зъб, дори и дълбоко във венеца.

Без значение как са се образували, задължително трябва да се премахнат.

3. Пародонтит

В продължение на доста години заболяването може изобщо да не се проявява. А когато все пак симптомите започнат да сигнализират за проблем, лечението вече не е толкова ефективно колкото в началните стадии.

Причините за пародонтит са множество като се започне от генетична предразположеност и се стигне до неправилно подбрани ортопедични конструкции и лоша устна хигиена.

4. Бруксизъм

Състоянието е характерно с това, че дълго време може да остане незабелязано. Проявява се с несъзнателно стискане или потракване на зъби, което най-често се случва нощем.

До заболяването в 70% от случаите се стига вследствие на стрес и силно нервно напрежение.

Сред признаците на заболяването са болки в ушите и в синусите, чести световъртежи и шум в ушите.

5. Израстъци на емайла

Понякога зъбните тъкани се формират неправилно, и в зъбите се развива хиперплазия на емайла.

Това са своеобразни израстъци, които се наричат емайлови перли.

Състоят се от емайл, а вътре са празни или изпълнени с дентин или със съединителна тъкан, напомняща пулпа.

Ако са разположени вътре в зъба, тогава най-често се откриват случайно.