Далеч невинаги задържането се предизвиква от бременност. Съществуват не по-малко от 10 причини, защо менструацията може да не започне навреме.

Продължителността на менструалния цикъл при всяка жена е индивидуална. При норма този показател варира между 21 и 35 дни.

Понякога менструацията приключва 1-2 дни по-рано от обичайната дата, а понякога – може и да се забави с няколко дни. Тези явления са в рамките на нормата.

Но ако менструацията не започне след 5 дни, това вече се смята за задържане. Най-често причината е бременност. Но се случва и тестовете да показват упорито отрицателен резултат, а критичните дни все пак не идват.

Или забавянето се случва при жена, която теоретично и практически не може да забременее. Съществуват минимум 10 причини, заради които менструацията може да не започне навреме, и всички те са повод за посещение на лекар.

1. Овулаторна аномалия

Причина за забавяне на менструацията може да бъде остро възпаление, силен стрес, липса на овулация или късна овулация в този цикъл.

Например, ако жената е приемала хормонални препарати, овулацията е могла да настъпи с 10-15 дни по-късно от обикновено.

2. Прием на орални контрацептиви

Късната овулация също може да бъде предизвикана от прием на експресни противозачатъчни или заради рязко прекратяване на приема на противозачатъчни препарати по средата на цикъла.

По време на приема на орални контрацептиви или след спиране на препарата в продължение на няколко цикъла менструацията може да отсъства.

Това е т.нар. синдром на свръхзабавените яйчници. Ако препарати са предизвикали развитие на този синдром, приемът им се спира.

Обикновено в рамките на 2-3 месеца, максимум – 6 месеца, функцията на яйчниците се възстановява. В противен случай назначават на жената препарати за нормализиране на цикъла.

3. Гинекологични заболявания

Най-разпространени са кистите на яйчниците и поликистозните яйчници. Кистите се образуват в резултат на нарушение на хормоналния баланс.

Клетките на тези кисти синтезират хормона прогестерон, който води до нарушение на втората фаза на менструалния цикъл.

Доколкото хормоналният фон не обезпечава своевременно изхвърляне на ендометриума, менструацията се задържа.
Поликистозата се съпровожда с нарушение на образуването на хормоните и препятствия овулацията.

Забавянето може да е предизвикано от възпалителни процеси в матката, в маточните придатъци, дисфункция на яйчниците.

4. Заболявания на вътрешните органи

Нарушаването на функцията на надбъбречните жлези, панкреаса, хипофизата, хипоталамуса, на заболяванията на щитовидната жлеза, захарен диабет могат да доведат до нарушение на менструалния цикъл, и впоследствие – до нарушаване на менструалния цикъл.

5. Прекъсване на бременността

Аборт – медицински или произволен, води до нарушаване на хормоналния баланс. Освен при инструментал кюретаж могат да бъдат отстранени твърде много тъкани, включително и част от ендометриума, който при норма нараства по време на цикъла.

Този случай се нуждае от възстановяване, затова и след аборт менструацията може да започне след 40 дни и повече.
Това не е нормално и се налага изследване и лечение.

6. Перименопауза

След 40 годишна възраст функцията на яйчниците започва да затихва – репродуктивната възраст на жената е към своя край. Задържането на менструацията в тази възраст се обяснява от това, че овулацията или изобщо не се случва или закъснява.

Но, както и преди, има вероятност от закъснение.

7. Рязка промяна на теглото

Недостатъчното тегло, както и затлъстяването, могат да нарушат цикъла, тъй като се нарушава функцията на почти всички органи и системи.