Струва ви се, че блестящ професионалист? Предполагате, че сте ефективни и винаги постигате резултат? Смятате своите позиции за устойчиви?

И въпреки това можете да загубите всичко, включително репутация, ако до вас е ръководител, склонен към интриги.

Интригите в офиса са по-скоро норма, отколкото изключение. Ако смятате, че във вашия офис няма интриги, възможно до вас има интриганти на 80-то ниво.

По данни на американски социолози, 40% от участниците от анонимното проучване признават, че активно участват в интриги. А 78% заявяват, че са готови да навредят на шефа или на колега, ако не трябва да отговарят за тези си действия.

Най-често интригите се плетат в семейните бизнеси и офиси, където се декларира принципът на откритостта и лоялността.

Нашият човек, работи от момента на основаването на компанията, познаваме се още от университета – маркери за принадлежността към клана. Между високите резултати и лоялността на ръководителя избора се прави в полза на реалността.

Най-малко на интриги са подложени компаниите, в които служителите се оценяват изключително по резултатите от работата.

В тези бизнеси е невъзможно да се постави въпроса: „Събрахме се задно да вземем решение, какво да правим с Елена. Тя е наш по дух човек.

Не ѝ е мястото в нашата компания“. Ако изпълнява плана за продажбите, нейният дух малко би го интересувал някого.

Във всяка компания в зоната на риска попадат:

• Възрастните опитни служители, намиращи се на подчинение на бейби мениджъри;
• Млади професионалисти с лидерски качества под инертни, тревожни ръководители в предпенсионна възраст.

Обикновено ръководителят интригант разбира своята некомпетентност и прави всичко, тази информация да не излиза навън.

Колкото повече той се издига, толкова по-често атмосферата в компанията напомня на филма „Тъп, още по-тъп“. Случват се и грешки, а те се оказват нежелателни за професионалния интригант.

Ръководителят полагал толкова усилия специалистите по човешки ресурси да не му водят хора, на фона на които неговата некомпетентност да не е толкова незабележима.

Всеки компетентен инициативен служител е заплаха за всичко, което е важно за интриганта – неговата самооценка, положение, влияние, кариерни перспективи.

Какво да кажеш тук? Ако интригантът уволнява вече не първи служител, тогава всички потенциално опасни хора ще бъдат дискредитирани и уволнени.

Да имаш на подчинение талантливи специалисти – означава да заселиш курник с лисици.
Интригите винаги имат мотив и план, това е изблик на емоции, а жестока студена война.

Как да разберете, че е време да обърнете внимание?

1. Неочаквано се е променила дистанцията между вас и ръководител. Приближили са ви или отдалечили.
2. Началникът интригантства за вас за висшестоящите ръководители;
3. Често ви говорят, че сте един екип и трябва да се доверявате един на друг. Колкото по-често слушате, че сте едно голямо семейство, толкова по-малко трябва да му се доверявате.

4. Поръчали са ви важна задача, но всячески препятстват нейното изпълнение, поставят ви много спешни задачи, натоварват ви с безсмислена работа. Молите да се поставят приоритети за изпълнение на задачи, но молбите се игнорират.
5. Възлагат ви проект и в навечерието на неговото предаване напълно променят параметрите му. Няма никакви потвърждения, че първоначално сте получили други параметри, а ръководителят ясно казва, че никакви промени не е имало.
6. Опитвате се да получите необходимата за изпълнение на задачата информация, но винаги се намира предлог да не ѝ дадете.