Съвременният жител на мегаполиса през цялото време бърза за някъде – искаме да се вместим в 24 часа и в работата, и в ученето, и в спорта и със срещите с приятели и с още хиляди ангажименти.

Как да променим това? Трябва да внесем умереност поне в някои аспекти на ежедневния живот.

Има ли начин да забавим темпото в свят, който е побъркан от скоростта и действието? Отговор на този въпрос търси канадския журналист Карл Оноре в своята книга – Без суета – как да престанем да бързаме и да започнем да живеем.

Уморени от постоянното бързане, което води до стрес, той открива за себе си – движението Бавен живот.
Неговите последователи живеят в комфортен за себе си темп.

И от това не са станали по-малко успешни, активни или търсени. Напротив, много от тях за първи път от години се почувствали щастливи.

Тъй като по-бавното невинаги не означава по-лошо. За да разберете това е достатъчно да забавите скоростта, поне в няколко области на живота си.

1. Бавна работа

Прието е да се смята, че най-добрите работници са трудохолиците, които прекарват в офиса повече от 10 часа и отговарят на служебната поща по всяко време на денонощието.

Благодарение на новите технологии работата е проникнала във всички ъгълчета на нашия живот. Във века на мигновеното разпространение на информацията никъде не можеш да се скриеш от електронни послания, факсове и обаждания.

Това води до постоянен стрес, не можем повече да се радваме на своите постижения, нито на успехите на колегите. Започваме тихо да ненавиждаме работата и да я вършим по-зле.

Изследванията доказват, че ефективността на служителите, които работят по-малко часове. Много специалисти вече хванаха този тренд.

Специалистите по подбор на персонал съобщават, че хората, които кандидатстват задават въпроси, които преди 10-15 години са били немислими – Мога ли да си тръгнат по-рано от работа? Може ли вместо премия да увеличим отпуската? Ще бъда ли в правото си да разпределям сам работните часове?

Почти на всяко интервю звучи едно и също нещо – хората искат да работят, но искат и да живеят.

Като под отдих разбират не стоенето пред телевизора, а времето посветено на любимото хоби, срещите с приятели пътешествията и т.н.

И в крайна сметка такива работници не се намират в състояние на стрес и не изпитват хронична умора. А това означава, че изпълняват своите задължения по-добре.

2. Бавен фитнес

Да отслабнеш за лятото да направиш мускули за 2 седмици, да се подготвиш за маратон за един месец. Дори при усъвършенстване на собственото тяло си поставяме нереални цели.

Тренираме по 7 дни в седмицата до изнемогване. Нима това е най-добрият начин за подобряване на физическата форма?

Не, в Азия преди стотици години са разработили системи от упражнения, в чиято основа са бавните движения и душевното равновесие. Очевидно, това е по-полезно, отколкото да изливаш литри пот във фитнес залите.

3. Бавен секс

Предварителните ласки, нежните докосвания, интимният масаж – никакво бързане и суетене в спалнята. Бавният секс носи много повече радост и на двамата партньори.

Карл Оноре призовава всички да внесат в своята интимна сфера елементи от тантричния секс, който открива неведомите по-рано дълбини на чувствеността и създава специфични отношения.