Често старостта носи множество заболявания, които изискват както епизодичен, така и системен прием на лекарства.

При лечение на болести на сърцето, на черния дроб или на бъбреците, а също и за онкологични или автоимунни заболявания се назначават скъпи маркови таблетки.

За съжаление, на повечето стари хора не им стигат парите за тях.

Възможно ли е да се заменят с по-евтини дженерици или не трябва да се пести от здравето и да се приемат таблетките, предписани от лекаря?

Лекарства – скъпи и не много…

При назначаване на препарати за лечение на заболявания, лекарят се ръководи на първо от ефективността, ниския риск от странични ефекти и на последно място от цената.

Но за много хора, особено в напреднала възраст, на първо място стои въпрос за цената на лекарствата, поради крайно ниското ниво на пенсиите.

Не е тайна, че много оригинални препарати струват скъпо, и покупката нанася сериозен удар на бюджета на хората, които от живеят само с една пенсия.

Това е причината много от пациентите да молят фармацевтите на аптеките да препоръчат по-евтин аналог на предписания препарат – дженерик.

Но дали е редно да се отклоняване от предписаното от лекаря?

Няма ли да повлияят възрастовите особености на ефективността на лечение на заболявания при подобна замяна?

Толкова различни таблетки

Оригинални препарати – това са открити, внимателно разработени и преминали всички клинични изпитвания средства под формата на таблетки, капсули, инжекции и прочие.

Техният терапевтичен ефект е доказан, точно са определени всички странични ефекти и противопоказания.

След откриване на препарата фирмата, собственик на патента, продава тези таблетки или други форми на лекарството няколко години, и никой няма да прави аналогични средства.

Но когато срокът на патента изтече, други производители могат да направят копие на този препарат.

Това са т.нар. дженерици, които по активно вещество съвпадат с оригиналите.

Но пълният състав на таблетките и дозите е възможно незначително, а понякога и значително да се отличават.

Добрите, но скъпи дженерици действат сходно като оригиналният препарат, цената обаче съвсем малко се отличава от тази на марковия препарат.

Евтините дженерици, произведени от малки заводи и почти неизвестни фирми добавят в състава допълнителни компоненти.

Възможно е препаратът да не е добре пречистен от примеси.

Ако пациентът в напреднала възраст на своя глава заменя предписаните препарати с такива, е много вероятно да попречи на процеса на лечение.

Проблемът с цените на препаратите в напреднала възраст

Според статистиката, на аптечния пазар, дженериците са от 50 до 80%, като цената и качеството на тези препарати силно варира.

Именно ниската цена е най-важна за старите хора.

В напреднала възраст заболяванията са много и общата цена на лекарствата за всички тях може да стигне, а дори и да надхвърли размера на пенсията.

Това е причината пенсионерите да търсят по-евтини препарати.

Несъмнен плюс на дженериците са по-ниската цена, понякога с няколко десетки лева и по-голямата достъпност в сравнение с оригинала.

Не във всички аптеки се предлагат оригинални препарати, а болестта се развива, трябва да се вземат мерки.

Но трябва да се има предвид, че степента на почистване от примеси може да е недостатъчна, а добавките в някои от препаратите е възможно да предизвикват странични ефекти.