Съвсем скоро в австрийски съд започват изслушванията по делото на момиче, което обвинява своите родители, че те без нейно съгласие са пуснали във Фейсбук повече от 500 нейни снимки, много от които, както тя смята, нарушават правото на неприкосновеност на личния живот.

По думите на младата жителка на Австрия, родителите ѝ пускали в социалните мрежи най-разнообразни кадри с нейно участие, включително и такива, на които е запечатана в доста интимни моменти, докато е седнала на гърнето или докато се къпе във ваната.

Адвокатът на момичето смята, че неговата клиентка има големи шансове да спечели делото и така да надигне цяла вълна сред местната младеж, тъй като далеч не само тя е станала жертва на прекомерната активност на родителите в социалните мрежи.

„Усмивчица“

Както се установило в рамките на общественото допитване, неотдавна във Великобритания, средностатистическият родител със смартфон пуска в социалните мрежи около 1500 снимки на своето дете още, преди да е достигнало 5-годишна възраст.

И много от тях забравят за настройките за ограничаване на видимостта, и без каквито и да е задни мисли указват и локацията в момента на публикацията на снимката, без да се замислят, че кадрите могат да се видят от непознати, а също и не се срамуват да пускат в мрежата снимки на своите деца по време на къпане, посещение на баня или просто на въздушни бани.

Освен това, много родители карат децата си да позират, когато не искат, молят ги отново да изобразят момента на искрено щастие, който не са успели да фотографират, а също се опитват да ги притиснат за по-добри кадри, игнорирайки факта, че на детето му е много по-весело и приятно да прекарва времето си, когато майка му и татко му не са заобиколили с телефоните и фотоапарати с надежда да направят отлична снимка.

Друго проучване, проведено вече в Юта, САЩ, свидетелства – около 80% от родителите по време на детски празници си поставят за цел да направят добри снимки, а не да подарят на детето незабравими впечатления и да споделят с него радостта от прекарването на празника тук и сега.

Да, това са неприятни за съвременните родители факти и цифри, но това е нашата обективна реалност, и впрочем някои са склонни да оправдават недостатъчността на истинското обслужване.

Полза за майката

Някои жени пък представят аргументи в полза на пускането на снимки в социалните мрежи.

Според тях споделянето на снимки на малките деца и на техните по-големи братя и сестри е необходимост за съвременните родители, които след раждането на децата неизбежно се откъсват от обичайния си начин на живот, ритъма на общуване, от кръга на своите приятели и познати.

Освен това публикацията на детските снимки помага на хората органично да се впишат във виртуалната общност на родителите, да сигнализират за себе си, да разкажат за своите възгледи, да намерят единомишленици, и може би, дори и приятели.

Също публикуването на малки деца в социалните мрежи – това е средство за комуникация с роднините и най-близките, които нямат възможност да бъдат физически до вас.

Например, защото живеете в големия град или пък в друга страна, както доста често се случва. А ние сме си останали в България, но въпреки това роднините изпитват нужда да следят какво се случва в семейството.