За забременяването и благоприятното протичане на периода на гестацията и раждането голямо значение има теглото на жената, подготвяща се да стане майка – както екстремно ниската телесна маса, така и наднормените килограми и затлъстяването, могат да се превърнат в преграда за зачеването и успешното износване на плода.

Често при доста пълните жени има и съпътстващи метаболитни или хормонални нарушения, които могат да влияят на резултата и в случай на използване на спомагателни репродуктивни методи – изкуствено оплождане и интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоид.

Какво показват клиничните изследвания?

Разпространеност на проблема

Според данните на статистиката безплоден брак се регистрира при 15-17% от семействата. Като нивото от 15% е критично от гледна точка на демографията.

Както безплодието, така и патологичното протичане – спонтанното прекъсване, на бременността в много случаи са свързани със затлъстяване и съответни трудности в терапията, насочена към повишаване на способността за зачеване.

Когато консервативните методи за повишаване на фертилността нямат успех, се прибягва до прилагане на метода инвитро. Но доколко е ефективен, ако се провежда на фона на съществуващи нарушения в метаболитната система?

Категоричен отговор провежданите клинични изследвания не дават, но позволяват да се отделят група жени, които еднозначно първо трябва да си решат проблема с излишните килограми, и много съпътстващи проблеми се разрешават от само себе си.

В Нова Зеландия съществува следната практика – ако на преглед при лекар отиде жена с индекс на телесната маса повече от 32 с желание да прибегне към спомагателни репродуктивни технологии, за тяхното прилагане съществува задължително условие за предварително сваляне на килограмите – лекарите разбират, че и за зачеване, и за успешно износване това е абсолютно необходимо.

Норми, по които се ориентират лекарите при установяване на факта на наднормените килограми

Трябва да се признае, че генетичният фактор и в редки случаи – ендокринните нарушения предразполагат към трупане на излишни килограми.

Но екзогенните фактори, а именно – преяждането и недостатъчната физическа активност са водещи причини за натрупване на прекалено много килограми – като вследствие от липсата на полезния навик да се движим много през деня, и възможност, така и вследствие от проблеми с настроението и наличие на депресия.

Какво показват клиничните изследвания?

При 52% от жените екзогенно конституционално затлъстяване съпътствало безплодието, като хормонални нарушения отсъствали.

Но при 48% от жените се наблюдавала липса на менструация или нарушения на менструалния цикъл във връзка с ендокринни и хормонални нарушения.

Следва да се отбележи, че разпределението на мастна тъкан по тялото също има голямо значение.

Мъжки тип затлъстяване, при който основното количество мастна тъкан се разполага предимно в областта на талията, то е много по-коварно – при такова затлъстяване наистина по-често се среща синдром на поликистозните яйчници.

От друга страна този синдром способства за отлагане на мастна тъкан, която служи като маркер за нарушения на хормоналния фон – разпределение на мазнините според мъжки тип, като изисква мерки за намаляване на наднормените килограми, така и лечението на първопричината – СПКЯ.

Изводи, които може да си направи за себе си жената

Наднорменото тегло е неблагоприятен фактор за настъпване на бременността и за износването на дете.

При жените, вземащи участие в изследването, на които бил установен ендокринен фактор на безплодие, се открила и връзка между трупането на килограми и нарушенията на менструалния цикъл. А при понижаването на теглото – цикълът и овулацията започнали да се възстановяват.