Количеството сперматозоиди при мъжете от Северна Америка, Европа и Австралия е намаляло с 52.4%, установиха учени.

Това може да се отрази не само неблагоприятно на способностите за зачеване, но и сигнализира за сериозни здравословни проблеми.

Мъжката фертилност през последните години стана една от най-обсъжданите теми в медицината.

Макар и много изследвания да показват, че качеството на спермата всяка година се понижава, те често се критикуват за възрастта на участниците, превзетост при изчисление и други методологични аспекти.

Представители на Американската общност на андролозите анализирали данните на 185 изследвания, проведени в периода 1973-2011 г., в които участвали 43 хиляди мъже.

Резултатите са просто шокиращи, казва Хагаи Левин, епидемиолог от Еврейския университет в Йерусалим и автор на изследването.

Макар и инвитрото в някаква степен да помага за справянето с последствията, за отстраняване на корена на проблема, влошеното мъжко здраве, засега е направено малко.

Най-голям интерес за изследователите представлявали мъжете, от които никоя жена не е забременявала, те или са били самотни, или твърде млади.

При тях концентрацията на сперматозоиди спаднала от 99 млн. на 47 млн./мл

Това са тревожни данни.

Според критериите на СЗО, при мъжете с концентрация на сперматозоиди по-малко от 40 млн/мл шансовете за зачеване на бебе са ограничени.

При концентрация по-малко от 15 млн/мл естественото зачеване е на практика невъзможно

Според изследователи, на качеството на спермата могат да повлияят дори определени фактори от вътреутробното развитие на мъжа.

На репродуктивната система на мъжа влияние може да окаже храненето на майката в рамките на първия триместър на бременността, дали пуши, излага ли се на стрес.

Самите мъже през целия си живот се сблъскват с редица фактори, които влияят на количеството сперматозоиди – стрес, рентгенови лъчи, въздействие на пестициди, олово и други.

Но възникващите в тази връзка изменения са обратими, за разлика от случилите се преди раждането.

Лошото качество на спермата говори не само за възможни проблеми със зачеването, но и за влошаването на проблемите на мъжкото здраве като цяло.

Малкото количество сперматозоиди е свързано със сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, рак и като цяло с по-висок риск от преждевременна смърт.

Очакваната продължителност на живота на мъжете нараства благодарение на по-добрата хигиена, храна и постижения на медицината, но целият този прогрес може да се обърне.

На този фон при мъжете от Южна Америка, Азия и Африка подобни изменения не се установяват

Изследователите обясняват това с фактори, специфични за определени култури или региони.

Но е възможно за точни резултати от тези региони да не достигат данни, тъй като там са провеждани много по-малко изследвания. Въпреки това някои от тях разкриват тревожни изменения

Проведено в Китай изследване разкрива, че през 2001 г. с нормални показатели били 56% от пробите донорска сперма, а през 2015 г. само 18%.

Въпреки мащабността на изследването, не всички изследователи са съгласни с резултатите от него

Ако във Великобритания всяка година в продължение на 20-25 години се проверяват по 10 хиляди 18-годишни юноши подобни изменения няма да се открият

Ако мъж с малко количество сперматозоиди опита да зачене дете на 21 години, то най-вероятно няма да забележи, че има някакъв проблем.

Но ако това се случи, когато с неговата партньорка са по на 35, тогава некачествената сперма в комбинация с възрастта на жената, твърде малкото време за лечение и зачеването става невъзможно.