Живеете с любимия човек, щастливи сте заедно, и нямате необходимост от други хора?

Не, не е така.

Опитите общуването с партньора да замени други социални връзки до нищо хубаво няма да доведат до нищо добро.

Какво е необходимо, за да бъдат отношенията хармонични и стабилни?

Факторите са много и един от решаващите е личното пространство, което има всеки в двойката, островче на независимост и свобода.

За създаването му помагат приятелите.

Впрочем, социалните връзки с някого извън съюза са необходими не само за това.

1.Новата гледна точка на проблемите

Можем да обсъдим наболелите въпроси с приятели и да намерим начини за решение, които по-рано не са ни идвали наум.

Освен това кръгът на общуване формира своеобразно „огледало“, в което можем да разгледаме своя живот и отношенията с партньора от различна гледна точка.

Това ни помага да растем и да се развиваме.

Освен това винаги е приятно не само ние се сблъскваме с подобни проблеми, това разтоварва и психологически, и възможност за преосмисляне.

2.Увереност в себе си

Общуване с приятели и познати ни позволява да не попаднем в капана на емоционалната зависимост от партньора.

Усещането, че нашият свят е по-широк от отношенията с един единствен човек, дори и да е най-близкият човек, ни прави по-силни и по-уверени в себе си.

3.Близост

Ако си оставим един на друг правото на общуване с приятели, укрепваме доверието помежду си, а енергията, почерпена от срещите с околните прави общуването с партньора по-интересно.

Ако имаме приятели, няма да е нужно съпругът да се превръща в нашите единствени уши и жилетка, постоянно да изслушва и споделя всички наши преживявания и тревоги.

Да, подкрепата на любимия човек е много важна.

Но отговорността за нашето психологическо благополучие, което партньорът е принуден да носи сам, може да не ни сближи, а напротив, да ни отдалечи.

4.Справяне със стреса

Когато споделяме мисли, впечатления и преживявания с другите, получаваме възможност отново да преживеем и оценим съвместния опит с партньора.

Отново да прелистим страницата на нашата обща история.

Отношенията с партньора трябва да останат приоритет, и ако има нужда да прекара време с приятели, а не с вас, трябва да се съобразите.

Най-важното е да се намери и да се съблюдава баланс.

Тогава отношенията с приятелите ще внесат във връзката новите емоции и дават възможност да погледнем любимия човек отстрани, за да осъзнаем колко ни е скъп.

5.Заблудата за идеалния партньор

В основата на отказа за външни социални контакти и затварянето в партньора лежи мечтата за съединяване с втората половинка.

На пръв поглед изглежда, че мъжкото и женското начало идеално се допълват и така придобиваме идеалната цялост и всички наши потребности ще бъдат честни.

Тази мечта не може да бъде потисната от никакви доводи на разсъдъка.

Хората са търсели и ще продължат да търсят партньор, който идеално им подхожда.

Всички устойчиви връзка се базират често на несъзнателното, скрито съглашение, което партньорът има и то е единственото.

Отказването от социалните контакти допълнително потвърждава неговата значимост.

Тук е важна способността на двамата партньори да различават реалното от символичното.

В рамките на отношенията те могат да играят идеално съюз, но е важно да разбират, че партньорът е реален човек със своя воля и съдба, недостатъци и проблеми.