Повишените нива на шум в интензивните отделения може да попречи и на пациентите, и на медицинските екипи, които се грижат за болните.

Изследването, което достига до това заключение, е проведено от доктор Евелин Клаас и нейните колеги в белгийска болница.

Нивата на шум в болничните отделения превишават нормите на шум, препоръчвани от СЗО

Високите нива на шум в интензивните отделения оказва неблагоприятно въздействие върху здравословното състояние на пациентите, а също и върху качеството на работата на медицинските сестри и на другия медицински персонал.

Съгласно препоръките на СЗО, средното ниво на звука в болничните отделения нощно време трябва да е под 35 децибела, а максимум не трябва да превишава 40 децибела.

Но в интензивните отделения нивата на шум всъщност са доста над тези норми, и средно шумът в болничните отделения винаги е на 45 децибела.

А в 50% от времето шумът надхвърля 52 децибела.

След няколко оплаквания, постъпили от пациенти, авторите на изследването решили да определят размерите на проблема.

Измервателите на шум били поставени между 2 болнични легла и на сестринския пост.

Измервания се провеждали след 2-седмичен период на адаптация, което позволило да се избегне потенциална систематична грешка от хората, които знаят, че са под наблюдение, тъй като се прави замерване на нивото на шум.

Нивата на шумово замърсяване се записвали непрекъснато в продължение на 24 часа.

Учените установили, че през нощта на нивата на шума били 52.8 децибела, а през деня 54.6.

През цялото денонощие били записани 14 звукови пика, които превишавали 80 децибела, с рекорден пик от 101.1 dB.

В сестринската стая през нощта били отчетени средни нива на шум от 52.6 dB, а през деня – 53.9 dB.

Освен това били регистрирани и 11 пика на шума, превишаващи 80 децибела с максимален звуков пик от 90.6 децибела.

Тези измервания показали, че нивата на шума са значително по-високи от препоръчителните от СЗО нива.

Според препоръките на СЗО, средните стойности на шума трябва да са не повече от 35 децибела, а максималния – не повече от 40.

Но получените по време на измерването резултати били сравними с тези направени по-рано в интензивни отделения на други болници.

Причини за високите нива на шум в интензивните отделения

Авторите на изследването отбелязват, че принос за увеличаване нивата на шума е възможно да имат звуците, които издава работещото оборудване.

А също и сигналите за тревога на болничната апаратура и дейността на персонала.

Доктор Клаас обяснява, че електронните звуци са по-резки от човешкия глас, и е твърде вероятно пиковите стойности на шума да са били измерени в момент на активност на тревожната сигнализация.

Доктор Клаас добавя, че нивата на шум в интензивните отделения в белгийската болница явно превишават препоръките на СЗО, но са съпоставими с шума в интензивни отделения на други болници.

Тези повишени нива на шум, а също и честите шумни пикове най-вероятно са причина за усещане за шумово замърсяване, което изпитват пациенти, медицински сестри и лекари.

Във всяко отделение трябва да се вземат мерки за намаляване на средните нива на шум и на стойностите на максималните нива на шум.

Но доктор Клаас също отбелязва, че в интензивните отделения вече не е толкова лесно да се създадат безшумни условия. В отделенията са нужни сигнали за тревога за предупреждение на медицинския персонал за извънредни ситуации.