Наближаването на 30-тата година кара на практика всяка жена доста да се понерви – едни са недоволни от измененията във външността, други се чувстват неудачници, трети се съмняват по повод избора си на житейски път.

Как се преживява кризата на 30-те и може ли да се извлече полза от това?

Психолозите отдавна са забелязали, че на изхода на второто десетилетие от живота жените са склонни да сравняват днешния си образ с този, който са рисували в юношеството си или с този, който биха искали да видят околните. Проблемите започват, когато това сравнение не се оказва в тяхна полза.

Изведнъж започваме да усещаме, че се движим не накъдето трябва. Често това е свързано със завишени очаквания. Например, когато учи в университета младото момиче мечтае за блестяща кариера, а на 30 неочаквано се открива като редова офис служителка.

Или пък обратно – кариерата ѝ е потръгнала, но пък за семейството съвсем не остава време. Ако към това се добави неразбирането от страна на роднините и съпруга, депресията е сигурна.

За начало е добре да разберете причината за своето недоволство и във всеки конкретен случай да действате в съответствие със ситуацията.

Какво ви вълнува?

Животът ви е станал безсмислен и еднообразен, а да го променяте вече е късно.

Как да го преживеете?

Първото нещо, което трябва да разберете, че 30-те години не са тавана на възможностите, а нова степен на развитие. Към това време е натрупан опит от взаимодействие с хората, направени грешки и направени изводи.

В юношеството е по-лесно кардинално да промениш живота си само защото човек знае не всичко за всички подводни камъни.

По-зрелите жени по-ярко си представят възможните неприятности от разкъсването на рутината, затова и изпитват повече опасения.

Трябва да се започне с малко – намиране на хоби, отглеждане на домашен любимец, просто нова прическа. Едни изменения повличат след себе си други, и „безнадеждно съсипаният“ живот поема по нови релси.

Какво ви вълнува?

Всички приятелки са вече омъжени и с деца, а вие досега не сте започнала сериозна връзка.Как се преживява?

Такова послание често се подкрепя от разпространените сред обществото възрастови стереотипи и натиск от страна на роднините. Помислете, действително ли не ви стига семеен бит или желаете брак само защото часовникът тиктака.

Какво ви вълнува?

Семейният живот е загубил своя цвят.

Как се преживява?

Кризата в такава форма често застига тези, които рано се омъжили. След 10 години брак отношенията със съпруга могат да загубят острота и да се лишат от романтика, която ги е украсявала в младостта.

Ако пък жената няма отдушник като работа или хоби, става раздразнителна и затворена, което не може да не се отрази на атмосферата у дома.

Един от възможните изходи е да се поговори с мъжа, да се опита да се намерят заедно нови граници на общуване, да си направят един друг малки приятни сюрпризи.

Какво ви вълнува?

Работата или кариерата ви отделят от семейството и приятелите.

Как се преживява?

Дисонансът възниква при успешните жени, които са постигнали много, но изведнъж са разбрали, че са се лишили от цял пласт емоции и отношения.

В опит да наваксат пропуснатото някои решават да напуснат работа и напълно да се отдадат на семеен живот.