Проучване на Университета на Сидни разкрива, че постепенното увеличаване на мускулната сила чрез активност като вдигане на тежести подобрява познавателната функция на мозъка.

Използват се данни от друго по-мащабно изследване, проведено сред хора с леки познавателни нарушения на възраст между 55 и 68 години, като това състояние е предпоставка за развитие на деменция и болестта на Алцхаймер.

Заради високата цена на лечението на хората с деменция, се препоръчват специализирани грижи, като се залага на всеобхватен подход, фокусиращ се върху подобряването на качеството на живота за хора, живеещи с това състояние.

Погледнато в този контекст, връзката между физическата активност и подобряването на мозъчната активност може да е стъпка в правилната посока.

Как силовите тренировки могат да подобрят умствените способности?

Проучването разглежда прогресивното увеличаване на мускулната сила, вследствие на нарастващата интензивност на силови тренировки, и функционирането мозъка.

В рамките на новото изследване се анализират данните на 100 души в напреднала възраст, които са с лека форма нарушени когнитивни способности – ЛКН.

Леко когнитивно нарушение означава, че човек има забележими познавателни затруднения, но не са толкова значителни, че да му попречат да извършва ежедневните си дейности.

За целта на проучването, пациентите с ЛКН били разпределени в 4 групи, като им възложили извършването на различни дейности.

Сред тях били постоянни тренировки, сред които вдигане на тежести, и плацебо, състоящо се в разтягане в седнало положение. Активностите включвали също компютризирана познавателна тренировка и нейния плацебо еквивалент.

Последните не довели до подобряване на умствените способности.
Въпреки това проучването показва пропорционална връзка между подобряването на мозъчната функция и нарастването на мускулната сила.

Предходни изследвания също показват позитивна връзка между физическата активност и познавателната функция.

Но последното проучване, ръководено от д-р Маврос, осигурява информация за вида, качеството, и честотата на тренировките необходими, за да се постигне максимално подобрение в когнитивните способности.

В проучването участниците правели силови тренировки 2 пъти седмично в продължение на 6 месеца, като максималното натоварване стигало до 80% от техните силови възможности.

Интензитетът на упражненията се увеличавал постепенно със степента на нарастване на мускулната сила, така че да се поддържа 80% натоварване на мускула.

Като констатация от това откритие може да се изведе, че колкото повече хора постоянно правят силови тренировки, е толкова по-вероятно по-голяма част от хората да остареят в добро здраве.

Но трябва да се разбере със сигурност дали най-малко 2 пъти седмично силови упражнения с висока интензивност са достатъчни за постигане на максимална полза за ума и като начин за предотвратяване и за забавяне на познавателните нарушения, обусловени от напредването на възрастта.

Това е първото проучване, което показва ясно причинната връзка между нарастващата мускулна сила и подобряването на мозъчната функция при хора над 55, които са с ЛКН.

Спортът и умствената функция

Проучването подкрепя и тезата, че тренировките косвено помагат за превенция възникването на болестта на Алцхаймер и съответно се понижава риска от когнитивни нарушения.

Физическата активност спомага за поддържане на психиката в равновесие, както и на системите за регулация на кръвната захар и на сърцето и кръвоносните съдове.

Спортът също подобрява и други когнитивни процеси, като способността ни да се концентрираме, да планираме, организираме, а също и за изпълнението на множество задачи едновременно, т.нар. мултитаскинг.

Някои проучвания свързват тренировките с разрастването на размерите на някои зони в мозъка.