53 заразени за 24 часа или 33 са установените след 17 часа вчера, когато бе публикувано съобщението на сайта на здравното министерство. Близо 1200 са направените тестове за изминалото денонощие, като общият брой вече надхвърля 52 000.
Общият брой на потвърдените случаи от 6 март насам се увеличава до над 1800. От тях активните са 1343. Излекуваните се увеличават с още 24, до 384, от РЗИ София са подали информация за 9 нови прекарали заболяването, от Ямбол също има един преболедувал.
Разрастване на епидемията, заради активност на няколко огнища
19 са новите случаи в София, 2-ма са приети във ВМА, в болница Св. Анна, един е хоспитализиран в Самоков. Общо хоспитализираните надхвърлят 350, а в тежко състояние са 38, като остават почти без промяна.
Квартал Райна Княгиня в град Ямбол се превърна в инфекциозно огнище и през последното денонощие там са регистрирани 12 нови заразени. В останалите области най-много са в Перник 4 новите, и 1 в Кюстендил.
Сред медицинския персонал сякаш има затишие, тъй като през изминалото денонощие има само 1 потвърден случай на заразяване.
За щастие няма промяна в общия брой на случаите на летален изход от 17 часа вчера, когато бе публикувано прессъобщението на здравно министерство. Показателят на смъртността остава непроменен на 4,6%.
В Пирогов 48 са заразените медици, 10 вече са прекарали успешно COVID-19
Висока е заболеваемостта от COVID-19 в УМБАЛСМ Пирогов, като там са заразени 48 медици общо – от тях 10 са вече излекувани, на 14 предстои да излязат от карантината утре. 4 от заболелите медици са в средно тежко състояние, като прогнозите са благоприятни и очакванията са да се излекуват.
От оперативния щаб поясниха, че само във ВМА се прилага лечение с антитела, тъй като лечебното заведение разполага със собствен кръвен център. Не е прилагана терапията на други пациенти, освен на 2-мата, за които бе съобщено.
Единият от тях обаче е починал, страдал е от левкемия, другият е бил в тежко състояние, но вече е екстубиран и състоянието му е много по-добро. Кислородният анализ показва добро ниво на насищане на кръвта.
Кръвните продукти се обработват само от Националния център по трансфузионна хематология, за да няма смесване и съответно риск от заразяване. Предстои да се осигури възможност всички болници да могат да ползват замразена плазма с антитела, като за цел да подават заявки към центъра.
Директорът на УМБАЛСМ Пирогов посочи, че от изследване, проведено в самата болница, се установява, че 91 от пациенти и медици, които са преболедували, имат антитела. Има готовност те да дарят кръв, за да се лекуват други хора.
Причината за толкова високата заболеваемост в лечебното заведение не е заради смесването на потоци, а може би поради високото вирусно натоварване. Когато по цял ден лекарят и останалите здравни работници са сред болни, е чист късмет да не се заразят.
Електронната система ще облекчи и щаба, няма да има нужда от брифинги
От Оперативния щаб съобщиха, че с нетърпение очакват електронната система за обявяване на резултатите за направените тестове и за заболелите да заработи.
Така няма да се налага информацията да се събира ръчно, тоест чрез обаждания до РЗИ, болнични директори и управители на референтни лаборатории.
Това е доста трудоемък процес. От Информационния център уверяват, че това ще се случи скоро, сега върви процедура по изваждане на електронни подписи на представителите на лабораториите, чрез които да могат да се идентифицират в системата.
Немалка част от дейностите на Оперативния щаб ще отпаднат с въвеждането на електронната система, тъй като във всеки един момент ще може да се вижда коя от референтните лаборатории колко положителни проби е подала като информация и съответно граждани и медии ще имат достъп.
На брифингите обаче се обсъждат редица подробности, които представляват голям обществен интерес.
Съобщаването на данните колко са заболелите за деня, общият брой, по области и починали, всъщност трае не повече от 10 минути, а обикновено брифингите продължават по 30-40 минути. През останалото време се отговаря на журналистически въпроси.
Предстои карантина на домовете във Видинско, пращат възрастни на хотел
Към момента тече пробонабирането за PCR тестове в социалните домове за възрастни и в дневния детския център в село Гара Орешец, община Димово, Видинска област и в град Кула. В Дома за възрастни в Ямбол също са взети проби, но всички те са отрицателни.
С най-много заразени са домовете в село Гара Орешец и в град Кула, Видинска област и към тях е насочено вниманието. Ще бъдат преустановени контактите на възрастните с външни лица, включително и посещения на близки предстои да бъдат забранени.
Не може да се направи алгоритъм, тъй като във всеки от социалните домове е различно. В някои е възможно болните възрастни да бъдат изолирани в отделна сграда и в отделни помещения, при другите това няма как да стане.
В такъв случай се обмисля вариант, от НОИ са заявили готовност да платят и хотели, за да бъдат настанени в тях останалите здрави възрастни, а болните да бъдат изолирани в социалните домове.
Расте заболеваемостта у нас, активните случаи се увеличават
От щаба поясниха, че заболеваемостта продължава да нараства, показателно е увеличаването на активните случаи.
Разхлабването на мерките поставя по-високи изисквания към гражданите, които трябва да спазват социална дистанция, както и да носят маски на закрити обществени места. Представители на медии алармираха, че никой не носи маски в хранителните магазини.
Главният държавен инспектор посочи, че магазините за хранителни стоки заедно с останалите обекти на хранително-вкусовата промишленост у нас – заведения, ресторанти, барове, заведения за бързо хранене и т.н., у нас са 72 000.
Българската агенция по безопасност на храните е институцията, която осъществява контрол, но не разполага с такъв ресурс да изпрати инспектори навсякъде. Гражданите сами трябва да проявяват самосъзнание, не да очакват някой да им казва.
Не е отпаднала забраната за посещение на спортни и детски площадки. Полицаите могат да пишат актове, ако открият някой на тях.
Разхлабването на мерките поставя изключително високи изисквания към гражданите, да се носят маски в магазините, в транспорта, в затворени помещения, санкциите са по същия начин и да се спазва социална дистанция.
Слабост в здравеопазването ли са многото заразени медици
Няма слабост в системата на здравеопазването, която да води до големия процент заразени медицински лица. Испания – 30 600 медици са заразени, независимо от използването на индивидуални защитни средства.
Председателят на оперативния щаб по повод многото заразени медици у нас, 12% от общият брой на потвърдените случаи заяви, че във ВМА, на което лечебно заведение е директор, е създадена организация на работа на медицинския персонал, за да се избягват предпоставки за разпространение.
В стаите за почивка на лекарите и на останалия медицински персонал, например, е забранено да има повече от 1 човек, но въпреки това рисковете остават.
В инфекциозните отделения на болниците, например, вероятността от заразяване у нас, е по-малка, отколкото в останалите, тъй като подсигуряването със защитно облекло е на по-високо ниво.
По повод изявление на председателя на Асоциацията на спешните медици у нас, главният държавен инспектор посочи, че не е вярна информация за липсващи предпазни облекла и лични предпазни средства в Центровете за спешна медицинска помощ.
Над 250 предпазни костюма всеки ден се доставят на Спешна помощ и те са най-големия потребител на маски и защитни облекла, както и ръкавици в цялата страна, затова подобни изявления не могат да се приемат за верни.
Разбира се, не може да се очаква лекарите и медицинският персонал, който отива на адрес по сигнал за счупен крак, да е със специалните скафандри, които се използват при необходимост от контакт със заразени.
Най-малко месец ще отнеме проучването на заразени в Пловдив
По повод проучването в Пловдив каква е заболеваемостта и колко хора вече имат изградени антитела, то ще стане бавно и не могат да се очакват резултати все още.
Проведена е среща с ректора на Медицинския университет в града професор Мурджева, с която е уговорено да избере най-добрите тестове, това вече е направено, поръчани и предстои да бъдат доставени.
Набелязани са точки от кадастралната карта на Пловдив, от които ще се търсят доброволци, за да се вземат проби за изследване. Решено е по този начин да се проведе изследването, а не да се набират на случаен принцип.
На живущите на съответните точки ще се изпращат писма с предложение от РЗИ, ако желаят да се включат, което разбира ще отнеме време, най-малко след месец могат да се очакват резултатите.