Бременността и раждането може и да са чудото на живота, но също така поставят тялото на жената пред големи предизвикателства и стрес.

Много често при една бременност се следят други важни аспекти, а в същото време зоната на перинеума остава неглижирана и пренебрегвана.

Перинеумът, това е зоната между влагалището и ануса, която понася основна част от напрежението по време на бременност и раждане.

На следващите редове ще разгледаме малко по-подробно ролята на перинеума по време на бременност и раждане, както и това какви грижи са му нужни за да се възстанови след като раждането е преминало.

Какво е перинеумът и защо е важен

Перинеумът е малката, но важна част от тялото, която играе ключова роля в поддържането на тазовите органи и функционалността на репродуктивната система.
Перинеумът се състои от мускули и съединителна тъкан, които осигуряват жизнено важна подкрепа на органите в тазовата област.

С напредването на бременността, перинеумът се разтяга и става по-еластичен, за да се подготви за предстоящото раждане.

Как да се грижим за перинеума по време на бременност

Грижата за перинеума е от съществено значение за да се намалят до минимум всякакви рискове от нараняване по време на раждането.

Разбира се, правилната грижа е важна и за да се постигне по-лесно и бързо възстановяване след това.

Упражнения за укрепване на перинеума

Кегеловите упражнения са изключително важни по време на бременност и след нея. Те укрепват мускулите на тазовото дъно, които поддържат перинеума.

За да изпълните тези упражнения, трябва да стягате и отпускате мускулите, сякаш се опитвате да спрете потока на урина.

Стягането на мускулите трябва да се задържи за няколко секунди, преди мускулите отново да се отпуснат.

За да бъде ефикасно, това упражнение трябва да се повтаря по 10 - 15 пъти, поне три пъти на ден.

Йогата за бременни може също да е много полезна. Пози като “пеперуда”, “котка” и “крава” подобряват гъвкавостта на тазовата област.

Масаж на перинеума

Масажът на перинеума е друг ефективен метод за подготовка за раждане. За целта е нужно да използвате натурално масло, например бадемово или кокосово.

С чисти ръце и нежни движения разтягайте и масажирайте тъканта в перинеалната област. Започнете от 34-та седмица на бременността, два до три пъти седмично.

Ползите са подобряване на еластичността на тъканите и намаляване на риска от разкъсвания по време на раждането.

Ролята на перинеума по време на раждането

Перинеумът играе критична роля по време на раждането, когато трябва да се разтегне значително, за да позволи преминаването на бебето.

Промени в перинеума по време на раждането

Под натиска на бебето перинеумът се разтяга до максимума си по време на самото раждане.

Това е моментът, когато има известен риск от разкъсвания или необходимост от извършване на епизиотомия (малък хирургичен разрез).

В края на раждането перинеумът е най-натоварен, но правилната подготовка и техниките на дишане могат да намалят стреса върху тази зона.

Как да минимизираме нараняванията

За да се минимизират нараняванията, в важно акушерката да помага за това главата на бебето да премине контролирано и не твърде бързо.

Използването на топли компреси, приложени върху перинеума по време на раждането, намаляват риска от разкъсвания.
Изборът на правилна поза за раждане и подходящата медицинска помощ са ключови за избягване на травми.

Послеродова грижа за перинеума

След като раждането вече е преминало, перинеумът се нуждае от специално внимание за да се постигне пълно възстановяване.

Основните грижи непосредствено след това включват поддържането на добра хигиена, използването на продукти за възстановяване и поставянето на хладни компреси.
Важно е редовно да измивате зоната с хладка вода и с мек неутрален сапун, за да избегнете инфекции.

Охлаждащите компреси, за които споменахме, помагат за намаляване на отока и помагат за облекчаване на болката.

По отношение на препаратите за възстановяване, в аптечната мрежа се предлага голямо разнообразие от всевъзможни продукти.

Попитайте своя лекар и използвайте продуктите, препоръчани от него. Това могат да са кремове или мехлеми, които ще подпомогнат заздравяването.

Как да се справим с дискомфорта

В самото начало след раждането трябва да избягвате натоварване на областта и не бива да вдигате тежки предмети.

Няколко седмици след раждането, обаче, вече можете да изълнявате някои упражнения за да възстановите тонуса на мускулите си.

Упражненията за тазовото дъно, известни още като Кегел упражнения, могат да ви помогнат да се възстановите по-бързо и да се справите с дискомфорта.

Седящите бани с топла вода с добавени билкови екстракти като лайка или невен успокоява раздразнената кожа.

Превенция и правилна грижа

Превенцията е най-добрият начин да се избегнат проблеми с перинеума по време на бременност и раждане.

Правилната подготовка, редовните упражнения и адекватната медицинска грижа могат да направят целия процес по-комфортен за бременната.
Винаги се консултирайте се със специалист и обсъждайте с лекаря си всички методи за подготовка и грижа.
Важно е да слушате тялото си и да сте наясно със сигналите, които тялото ви изпраща, така че да се грижите за себе си с нужното внимание.

Правилната грижа за перинеума правят раждането и възстановяването много по-лесни

Перинеумът е ключова част от женското тяло, която изисква специална грижа по време на бременността и раждането.

С правилната подготовка, упражнения и грижа може значително да се улесни не само процеса на раждане, но и самото възстановяване на жената след това.

По този начин като цяло може да се намали риска от наранявания и да се осигури бързо възстановяване след раждането.

Грижата за перинеума не бива да се подценява, защото с правилните мерки и внимание, можете да направите бременността и раждането много по-спокойни и безпроблемни.