От СЗО вече предупредиха, че няма доказателства, че повторно заразяване не е невъзможно.
В белите дробове на оздравели от COVID-19 могат да останат вируси, които не се откриват със стандартни тестове, смятат китайски учени от Военномедицинския университет в Чунцинг.
Скрит коронавирус остава и след оздравяване дълбоко в белия дроб
В свое изследване лекарите анализират случай на 78-годишна китайка, която е хоспитализирана с коронавирусна инфекция и е преминала курс на лечение.
Тестовете на основата на анализ на намазка от носа и от устната кухина 3 пъти подред показват отрицателен резултат, компютърната томография също потвърждава липсата на заболяване. След 24 часа обаче жената умира от сърдечен пристъп.
У нас също бе съобщено за подобен случай – мъж след 2 отрицателни теста, излекуван според стандартните критерии, умира.
Аутопсията и проведеното разследване не установяват следи от вируса в костния мозък и в тъканите на черния дроб, на сърцето и на белите дробове.
Дълбоко в белите дробове са открити след от частици SARS-CoV-2. Учените подчертават, че скритите вируси не предизвикват никакви явни симптоми.
Откриването в хода на стандартните тестове е било невъзможно, тъй като съвременните методи за диагностика за коронавирусна инфекция не позволяват да се вземат проби от белите дробове.
Каква процедура ще изчисти белите дробове от вируса
Учените предлагат преди изписване да се прави бронхоалвеоларен масаж. Тази процедура предполага въвеждане на неутрален разтвор в бронхите и в белите дробове с изследване впоследствие
Съществува необходимост от по-пълно изучаване на патогенезата на инфекциите и за подобряване на клиничните препоръки по локализация на вируса и лечение на заболявания.
Случаите на повторни положителни тестове след оздравяване за регистрирани при няколко десетки души в Южна Корея в началото на април.
Също и случаи на предполагаемо повторно заразяване са регистрирани в Китай, Макао, Тайван и Хонконг. По данни на медиите някои от тестовете са прави 70 дни след изписване.
Някои учени предполагат, че повторното заразяване е само отчасти свързано с грешки при тестването, тъй като някои тестове дават невярно отрицателни резултати при твърде количество от вируса във взетата проба за анализ.
В края на март бе установено, че някои от младите хора, които са оздравели са с твърде ниски нива на антитела, което риск от повторно заразяване.