Тези съвети са подходящи и за родителите, особено ако работят дистанционно.

В периода на дистанционно обучение времето, което децата прекарват пред екраните на електронните устройства, се увеличават с пъти. Това означава, че нараства и натоварването на очите.

Да ограничим или да намалим времето, което детето прекарва на компютъра е трудно, но пък можем да го научим как да прави физзарядка за очите.

Какво съветват офталмолози при дистанционно обучение

Място за учене

Дистанционното обучение е най-добре да е на бюро или на маса. Ако детето при обучение използва таблет, то може да се сложи като поставка за книги.

Важно е да се поддържа разстояние от очите до екрана. То трябва да е поне 40-50 см.

Не трябва да се забравя и за настолната лампа – светлината от екрана на компютъра и общото осветление на стаята може да не е достатъчно за комфортна работа.

Заради недоброто осветление е възможно да възникнат т.нар. астенотопични оплаквания – това са болки в очите, главоболие, уморяване.

Някои семейства прекарват времето принудителната ваканция не у дома, а в къща на село, ако разполагат с такава. В такъв случай децата не трябва да се оставят да четат в движение, тъй като това се отразява неблагоприятно на зрението.

Избор на устройство

Разрешете на детето да използва това устройство, което е налично у дома – компютър, лаптоп или таблет.

Няма пряка зависимост между устройството като такова, неговите размери и степента на умора на очите. Затова ако в семейството има по няколко деца, то няма нищо страшно в това, че едното дете ще ползва при дистанционното обучение лаптоп и другото таблет.

Тренировка за очите

Най-ефективно и просто упражнение за очите може да е специална игра. С топка с удоволствие играят деца от всички възрасти, а с нея упражненията могат да се правят и у дома.

Например, подходяща е топка за тенис на корт – може да се отбива от пода, да подава или да се полагат усилия да се хване с една ръка.

На децата в предучилищна или в начална училищна възраст може да им хареса тази игра, която е отлично упражнение за намаляване на напрежението на очите.

Детето рисува с отворени очи геометрична фигура – квадрат, правоъгълник, триъгълник, а вие наблюдавате движенията на очите и отгатвате що за фигура е това.

Важно е детето малко да задържа погледът върху ъгълчетата на фигурките. В края на упражненията детето може за малко да подържи очите затворени.

Разходка за разтоварване на зрението

Докато си стоим у дома ежедневно излизаме с децата на терасата, отваряме прозорците, от дишаме от по-свежия въздух, който е такъв, заради по-малкото движение.

По време на такива разходки разглеждайте с децата всичко, което се случва около вас, следете за движещи се предмети – облаци, птици, автомобили.

Забрани за излизане от дома не са въвеждани у нас, макар и парковете да бяха затворени, затова и можем да си позволим разходка за по 1-2 часа дневно, в зависимост от предпочитанията може да е рано сутрин, ако детето има фиксиран час кога трябва да е пред компютъра.

В такъв случай най-добре в късния следобед, за щастие, денят вече е голям и е светло до доста късно и затова можем да се насладим на една прекрасна разходка.

Да не забравяме обаче да положим всички усилия, за да разтоварим зрението от натоварването през деня, и това важи не само за децата, но и за родителите, особено ако работят от вкъщи.

Витамини

На децата не е препоръчително да се дават витамини без лекарско предписание, най-добре е такива да се изписват след направена биохимия на кръвта, от която да се установи кои елементи не са достатъчно и да се приложи суплементация.

Важно е да научим децата да контролират времето за учене и стоене пред екраните и почивката, когато сме у дома е още по-лесно.