Храната и сексът – това са различни, но и жизненоважни физиологични потребности. Психологът Ев Хазина смята, че те имат много общи неща – по това как човек избира храната и как яде може да се разбере какъв е в леглото.

Занимавайки се много години с психологията на храненето, Ев обръща внимание на това, че има взаимовръзка между това какви отношения изгражда човек с храната и със сексуалния партньор.

За начало е важно да разберем какво е гладът. Това е желание да притежаваме нещо. Мозъкът подава сигнал, и човек тръгва на лов – може да убие животно, а може и да намери партньор и да го „употреби” в различни варианти.

В секса, както и при поглъщане на храна, се проследяват основни и най-разпространени хранителни стратегии – анорексия, булимия, компулсивно чревоугодничество, бигорексия, орторексия и емоционално преяждане.

В една или в друга степен те присъстват при повечето хора. Ако обърнем внимание на това как потенциалната или реалната ни половинка се храни, можем да прогнозираме какъв е неговият сценарий на поведение в секса – да очакваме ли нещо от него или да не си губим напразно времето.

Как по това как яде да познаем какъв ще е мъжът в леглото

Анорексия – наслада от отказа

Анорексията е особеност, при която човек се отказва от храната. Не пропуска вътре в себе си нищо излишно и често си забранява дори най-необходимото.

Скритият ключов процес при такова отклонение – това е контролът. Човек сякаш сам си заключва устата. Обикновено анорексията – това е опит да се контролира някаква сфера на живота, в която човек няма контрол в този момент.

Защо се контролира в храненето? Защото в този момент това е най-достъпната сфера за контрол?

От гледна точка на психологията на хранене храната е майка. В живота на анорексиците често майката заема прекалено много място, тя нахлува в личното пространство, дори и детето да е отдавна пораснало.

Не пускайки храната в своето тяло, анорексикът изпитва наслада, тъй като веднъж е победител. Това е начин да се отдели, да си постави граници.

В секса – такива хора се отказват от секса и също изпитват наслада от това, че могат да контролират желанието.

Отказвайки се съзнателно от насъщната потребност, те сякаш демонстрират – справям се с това, контролирам.

По подобен начин анорексията се проявява и в отношенията с парите – отказ от покупки, от разходи.

Когато човек се отказва от секса, това означава, не може да контролира живота си, но би искал.

Булимия – не качество, а количество

Булимията и анорексията са сестри – Ана и Мия – най-известните разстройства. Булимия – това е неспособност да се наситим, неконтролируемо чревоугодничество.

Страдащите от булимия поглъщат храна, понякога трудно или изобщо не я поглъщат. И след това, неуспели да я усвоят, я изхвърлят, като я повръщат.

Понякога храната все пак успява да се смели, но тогава се прибягва до слабителни.

Булимичните припадъци се сменят с периоди на спокойствие, но след това човек, сякаш се срива, и започва отново да поглъща неистово всичко, което му попадне пред очите.

В секса – страдащите от булимия постъпват с партньорите по същия начин, както и с храната. Сменят ги толкова често, без изобщо да се задълбочават в отношенията си с тях.

Булимиците не се фокусират върху качеството на половите контакти, а се стремят с всички средства да удовлетворят глада, който по никакъв начин не минава. За страдащия от булимия половинката е модифицирана майка.

Скритото послание на такива хора е, че не им стига майчина любов. Те „изяждат” своята майка, която някога им е била нужна, но тогава не е била до тях.

Възможно и да е била физически с детето, но емоционално е липсвала. Недостигът на топлота се проявява след години в отношението с храната и с партньорите.

Булимията – това е символ на отчаяние, което сме преживели в детството. Личността преживява дълбока криза, разкол.

Компулсивно преяждане – без право на удоволствие

В храненето – пристъпообразното преяждане е нещо подобно на булимия – същите моменти на преяждане.

За разлика от булимиците, преяждащите не изхвърлят храната, след като са я изяли. Те я приемат и смилат, но след това изпитват чувство за вина и срам.

Това са същите игри на контрол, но човек си забранява да получава удоволствие във всичко – в общуването, в елементарните радости от живота. Живее с усещането, че няма право да изпитва удоволствие от всичко. Мозъкът обаче намира компенсация – чрез храната.

Това са най-често хората, които постоянно са на различни диети – със седмици на ориз или на зеле, а след това буквално се сриват и прекратяват диетата. Те получават своята доза еуфория, след което ги наляга познатото чувство на вина и срам.

Когато човек започва диета, тоест забранява си нещо, той не пита себе си какво всъщност му трябва. Няма никакъв контакт със себе си.

Често такива хора се ограничават в много сфери, например, не харчат пари за себе си. Не могат да излязат в отпуск.

В секса – хората, които постоянно спазват диети не могат да живеят в постоянен дефицитен режим, те намират компенсация в забранено поведение. В секса си позволяват това, което си забраняват в други сфери, например, смело изневеряват на своите съпрузи.

Излизането от тази ситуация не е възможно, докато човек не запита себе си: „С какво се самозалъгвам?” Компулсивното преяждане често се проявява в недоволство от собственото тяло и половинката.

Бигорексия – ти си отражение на моята красота

В храненето бигорексиците са твърде концентрирани върху външния вид, това да са с идеално тяло. За тях целият свят се характеризира с физическа форма. Девизът им е: „Всичко, което имам в живота си, това е моята фигура”. Останалите сфери са без значение.

За поддържането на идеална фигура всичко е от полза – изнурителни тренировки, хранителни добавки, специална храна. Нито един допълнителен залък или пък по-калорична храна.

Тук също виждаме пълна липса на контакт със своите насъщни потребности. Преди няколко десетилетия такова отклонение би било рядкост, сега това е един от най-разпространените видове аномалии.

Бигорексикът отива на фитнес и тренира пред огледалото или пред камера, а още по-добре, когато директно предава тренировката в социалните мрежи.

В секса – партньорът се превръща в огледало, което отразява красивия бигорексик. За тях двамата е важна не физиологията.

Техният секс е театър, където всички роли са разписани и има реакции на зрителя. В леглото са 2 маски, които мислят, че нещо чувстват и че са живи.

Такива хора имат автоимунна сексуалност – възбуждат се от собственото си отражение в огледалото. Чувстващият партньор в секса е излишен.

Орторексия – пътят към леглото минава през душа

В храненето – тези хора във взаимоотношенията си със света се ръководят от страх да не пропуснат отрова в себе си. Възможно е те да прекарат часове в магазина, проучвайки етикетите на хранителните продуктите.

Тяхната идея е, че храната разрушава тяхното тяло. Те са изчели планини от книги и списания за безопасно хранене, за да останат здрави и да живеят дълго.

Често в семейството на орторексика някой е тровел себе си – с алкохол, наркотици, токсичен начин на живот.

В секса – тези хора обичат в леглото всичко да е при определени условия – специално екологично бельо, душ преди секс, точно подбрани аромати и осветление.

Когато пропускателният пункт е преминат, орторексиците се отдават на страстта по пълна програма.

Емоционално преяждане – тревога, заглушена със сладкиши

В храненето – емоционално преяждащият е най-разпространеният тип на съвременността. В една или друга степен подобен тип преяждане се среща при повечето хора.

Те поглъщат храна, за да се справят с трудни чувства – изяждат нещо /тревога, страх, болка самота, отчаяние/. Техният девиз е: „Нямам време за радост и любов в живота си, затова ям сладко”.

Сексът за тях е нещо, което да ги разсея, компенсация на това, което не им достига в другите сфери. Тук е важно не само удоволствието.

Хората, които са свикнали емоционално да се хранят, подхождат към секса като към опит да се разсеят, да пренасочат вниманието си, да получат ярко впечатление.

Срещата като начин за разпознаване на сексуалната стратегия

Съществуват ли правилни отношения с храната и със секса, или всички около нас са с аномалии?  

Да, има хармонични съюзи, и нормално хранене. Когато сме гладни, ядем, а когато нямаме апетит, не го правим. Всичко останало са игри на разума. Същото е и в секса.