В структурата на ключовия за вируса белтък има уникална особеност, която улеснява предаването от човек на човек.

Статията на изследователи от Корнелския университет е публикувана в списание „Молекулярна биология”.

Учените изучавали структурата на S-белтъка, който е под формата на шипове, разположени на повърхността на вирусните частици SARS-CoV-2, с тяхна помощ вирусът прониква в клетките.

Какво прави новият коронавирус толкова заразен

Оказва се, че в структурата на този най-важен за вируса белтък има една особеност – в белтъчната молекула присъства допълнително разклонение, последователност от 4 аминокиселини, която е по-различна от тази на другите представители а подгрупата на бета-коронавирусите, към които SARS-CoV-2 се отнася.

Анализът на родословното дърво на новия коронавирус показва, че едновременно притежава свойства на близкия, който предизвиква тежък остър респираторен синдром тип 1, който е много смъртоносен, но не е силно заразен, и на друг човешки коронавирус, който е много заразен, но не представлява опасност за живота.

SARS-CoV-2 е с висока заразност, и с висока леталност, отколкото своите предшественици.

Какво улеснява проникването на вируса в клетките

Според авторите на проучването, отново откритата структурна особеност на S-белтъка на новия коронавирус може да е виновна за това, че толкова лесно се предава от човек на човек, тъй като допълнителното разклонение улеснява проникването на вируса в клетките.

Учените също не изключват, че с уникалността на структурата на S-белтъка на вируса е свързана и неговата устойчивост към външните въздействия, което води до високо ниво на смъртност сред заразените.

Основната причина за ограниченията, които търпяхме 2 месеца и по всичко личи, че това ще продължи поне още 2, е точно, заради тази силна заразност и с цел намаляване на т.нар. репродуктивно число.

По-високо е от това на грипа, при който е 1,3-1,5, а при коронавируса, според изявление на председателя на оперативния щаб е достигало до 3,5 в началото на март у нас, преди да бъде обявено извънредното положение.

Спазването на ограничителните мерки, макар и с неохота от повечето български граждани, все пак до намаляването му до 1,4 според последната информация.