Извънредното положение е изчерпано като инструмент и затова няма да се удължава след 13 май, това стана ясно на извънреден брифинг на Министерски съвет.

Решението на правителството да не поиска удължаване са споровете дали страната е наистина в извънредна ситуация, която да го налага.

Защо Министерски съвет се отказва от думата "извънредно положение"

Следва да споменем, че Франция удължи извънредното положение до 24 юли, Чехия, въпреки че отмени голяма част от ограничителните мерки, не предвижда да се отказва от него, докато не отпадне последната от тях.

Страната ни е поела по този път за уреждане на създалата се ситуация с разпространението на коронавируса и би било редно щом мерките бяха въведени веднага след обявяване на извънредното положение на 13 март, то да продължи, докато не се прецени за необходимо отпадане на всички ограничения и приети облекчения, разсрочвания, помощите за изплащане на заплати и за запазване на заетостта, които са предвидени в специално приетият закон. 

Да припомним, че здравният министър затвори почти 3/4 от българската икономика само с една заповед по чл. 63 от Закона за здравето и на въз основа на едно решение тип бланка, че се обявява извънредно положение. 

Накратко, хиляди хора останаха без работа още от събота, ресторантите бяха затворени за часове, и едва 10 дни по-късно влезе в сила законопроект, който да осигурава минимална степен на защита на българските граждани, останали без доходи и средства за съществуване. 

Прибързано затваряне на 3/4 от икономиката на 13 март

В полунощ на 13 март бе обявено извънредното положение и 15-16 часа служителите на МВР започнаха да затварят бизнеса, едва дочакали обявяването на заповедта. 

Това е една от големите грешки, може би, защото управляващите никога не са работили в частния сектор и не са се борили с бюрокрацията, не се управлявали малък и среден бизнес, който разчита на това, което изкара, за да се преживее месеца, да плати заплати и осигуровки.

И нищо не налагаше толкова спешно приложение на подобна мярка, заболелите бяха едва 50 към онзи момент, трябва да се прецени малко до колко е реципрочна. 

Тепърва ще се пресмятат последствията от тази безотговорност от страна на Министерски съвет.

Франция, въпреки бе усложнената епидемиологична обстановка, затвори заведенията, от които се хранят стотици хиляди семейства, едва в неделя вечерта, даде възможност за известна предвидимост на бизнеса, а у нас - всичко се разви за броени часове.

Не са малко фирмите, които заповедта на министъра обявена изневиделица, които няма да възобнояват дейност. 

С приемането на още един закон ще се създаде по-скоро още по-голяма бъркотия в законодателството, само с цел да избяга от предвидения в чл. 84 от Констититуцията институт.

Администрацията може да изпадне в истински ступор от толкова мащабно по обем законодателство, което урежда почти целия спектър на обществените отношения. 

Законът, приет на 24 март, остава да се прилага

Закона за мерките и действията по време на извънредното положение няма да отпадне, а новият закон ще е с действие до 2 месеца от изтичането на срока на извънредното положение, тоест до 13 юли. Някои от социално-икономическите мерки ще са в сила до края на годината. 

С приетите от Министерски съвет изменения и допълнения в Закона за здравето се предвиждат допълнителни правомощия на здравния министър да определя със заповеди редица ограничения, каквито има и понастоящем.

Така например в чл. 61 и чл. 63 ще бъде заложено здравният министър да може да обявява извънредна епидемична ситуация при определени предпоставки. 

Текстът на законопроекта за уреждане на последствията от извънредното положение ще бъде публикуван утре на сайта на Народното събрание.

Забраната за посещението детските площадки и отварянето на детските градини, както и за премахването на КПП-тата по входовете на областните градове няма да отменена с новия Закон, отпадането на тези ограничения остава в рамките на правомощията на здравния министър. 

Забраната за струпване на много хора на едно място, както и на екскурзиите, също ще бъде уредена с общи административни актове, както и понастоящем, спазването на социална дистанция, задължителните маски на закрити обществени места, всички тези ограничения ще отпаднат, когато бъде преценено от Оперативния щаб.

За тази цел трябва да е налице затихване на епидемията у нас, минимално увеличаване на заболелите, значително нарастване на излекуваните.