Корейски учени смятат, че стотици положителни тестове за коронавирус при хора, които неотдавна са оздравели, са свързани не с реактивация на инфекция и не с повторно заразяване.
Коронавирусът не се реактивира след излекуване – тестът е грешен
Миналият месец Южна Корея няколко пъти съобщи, че коронавирус SARS-CoV-2 е открит при много, които са се смятали за излекувани от COVID-19.
Корейски учени твърдят, че тези случаи са свързани с грешно положителни резултати от тестовете, а не с повторно заразяване или с реактивация на болестта.
Южна Корея е една от държавите с най-голям обхват на тестването за новия коронавирус. Тестовете са проведени на хора, които не биха били проверени за отделяне на вируса в други държави.
Сред тези, на които вземали проби, се оказват и вече излекувани от COVID-19. Докладите за положителни тестове при неотдавна излекувани хора предизвикват опасения по повод възможността за повторно заразяване в кратки срокове след оздравяване или реактивация на вируса в организма.
Сега корейските експерти смятат, че не могат да се правят подобни твърдения на основата на съществуващите данни.
Корейските учени, които са разследвали ситуацията с повторното заразяване, са стигнали до заключението, че става въпрос по-скоро за своеобразна невярна положителна реакция на PCR тестовете. Те сигнализират за това, че тестовете не могат да отличават живите вируси от мъртвите.
В епитела на дихателните пътища остават мъртви вируси 3 месеца
Инфекционист от Сеулския университет съобщава, че положителните тестове за коронавирус при оздравели хора е свързан с това, че PCR методът открива частици от мъртви вируси, които все още отделяли пациентите.
Според корейския инфекционист, епителът на дихателните пътища живее няколко месеца, половината от неговите клетки се сменят за 3 месеца. Затова РНК на вируса, запазил се на епителните клетки, може да се отделя и неочаквано да се открива във взетите проби от гърлото при вече здрави хора.
Признаците, че коронавирусът може да се запази в организма на живите дълго време и да се активира след известно време, корейски учени не са установили.
О и неговите колеги също съобщават, че в описаните случаи не е имало повторно заразяване.
Същевременно тези примери все още не доказват, че заразяването с COVID-19 не е възможно втори път.