Директорът на Европейското бюро на организацията подчерта, че е необходимо внимателно и постепенно сваляне на въведените ограничения, а също и да се провежда постоянен мониторинг на ситуацията.
СЗО с разнопосочни изявления от последните дни
Втората вълна на инфекцията не е неизбежна, може да се избегне, ако се вземат превантивни мерки. Заедно с това опасността от повторно нарастване на заболеваемостта се запазва.
Това обяви директорът на Европейското подразделение на СЗО на брифинг в Копенхаген, който се предаваше директно в социалните мрежи.
Втората вълна не е неизбежна, но все повече държави свалят ограниченията, и съществува явна опасност от повторно покачване на заболеваемостта на инфекцията COVID-19.
Ако не се предотвратят тези покачвания на заболеваемостта, втората вълна може да настъпи и може да е много разрушителна, отбелязва още той.
Според него държавите по света научиха много как да се борят с епидемии и то в то в такъв голям мащаб, какъвто е настоящият.
Добрата новина е, че много бе научено след първата вълна. Ако възникне ново покачване на заболеваемостта, ще бъдем по-добре подготвени, по-добре се разбира какви мерки работят, как трябва да се подготвим.
Постепенно и обмислено сваляне на ограниченията срещу COVID-19
Той подчертава, че е необходимо внимателно и постепенно да се свалят въведените ограничения, а също и да се провежда постоянен мотиринг на ситуацията.
У нас това определено се прави, неслучайно премиерът обяви, че щабът ще продължи да функционира до края на годината, до тогава заболелите трябва да намалеят до 100, но на фона на настоящите темпове на затихване на епидемията, може да е необходимо и по-малко време.
Още утре активните случаи е възможно да намалеят и до под 1000, ако се запази същият темп.
С информационната система, която оповестява данните на дневна база, те не са много сигурни, но съвсем скоро би трябвало да започне да функционира нормално.
Представители на СЗО само преди няколко години обявиха, че е възможно през есента втората вълна да се комбинира с епидемия от морбили, но най-лошото, което може да се случи е отново да се върнат мерките, въведени поетапно след 13 март или по-олекотен вариант.