След проведена среща между представители на гражданската инициатива Системата ни убива и здравният министър е поет ангажимент от негова страна да бъдат предложени законодателни промени, с които да бъде удължен срока на валидност на изтеклите по време на извънредното положение решения на органите на медицинската експертиза.
Срокът на изтеклите решения на ТЕЛК е до 13 юли
Все още е в сила параграф 20 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение съгласно който срокът на изтеклите по време на извънредното положение решения на ТЕЛК и на НЕЛК, както и експертните решения на Централната военномедицинска комисия /ЦВМК/ към ВМА, с които е определена трайно намалена работоспособност, се удължават до 2 месеца след изтичане на извънредното положение.
В измененията и допълненията на Закона за здравето, с които бе определен ред за обявяване на извънредна епидемична обстановка, въпросът с изтичащите и вече изтеклите решения на ТЕЛК и НЕЛК не бе разрешен.
Затова остана да се прилага параграф 20 от Закона за извънредното положение, но срокът на тези решения изтича на 13 юли, затова се очертаваше голям наплив от хора, повечето от които със сериозни заболявания – онкоболни, страдащи от сърдечни болести и др., да тръгнат по лекарски кабинети за прегледи и изследвания, за да подготвят необходимата медицинска документация за явяване пред ТЕЛК.
Здравният министър призовава решенията на ТЕЛК да са по документи
Министърът на здравеопазването е споделил съображенията на представителите на гражданската инициатива „Системата ни убива”, че кратките срокове може да изложат на допълнителен риск здравето на хиляди хора.
От Министерството не представят информация колко точно решения на ТЕЛК и НЕЛК съответно са изтекли или предстоят да изтекат през следващите дни, но все пак рискът съвсем не е за подценяване.
В съобщението на здравно министерство се съдържа своеобразно указание към медицинските експерти членове на ТЕЛК и на НЕЛК да не изискват лично явяване, а да вземат решения за определяне на степента на намалена работоспособност въз основа на представената медицинска документация.
Още по-лесно щеше да бъде за хората с хронични заболявания, които водят до трайно намаляване на работоспособността, ако у нас имаше електронно здравеопазване и всички документи от прегледи и проведени изследвания, бяха качвани в една система, откъдето медицинските експерти можеха да си набавят необходимата им за вземането на решение информация.