Тестът за антитела към коронавируса днес се е превърнал в маниакална идея, макар и повечето българи не горят от желание да разберат дали имат или нямат имунитет.
Не са малко и тези, които си мислят, че щом през зимата са боледували известно време, това може и да е било COVID-19 и вече да имат антитела.
Ако бързият тест покаже наличие на антитела, означава ли това, че сме преболедували и не само сме защитени от инфекцията, но и сме безопасни за околните?
Това е така, но при наличие на редица условия. Как работи този метод и защо с него са свързани толкова много надежди и редица съмнения?
Тестове за коронавирус – защо трябва да се наблегне на антителата
Когато епидемията едва започваше, основната идея беше откриване на заразените, затова най-ефективното бе създаването на тест, който открива РНК на вируса в биологичните течности на човек.
Концентрацията на коронавируса в слюнката и в слузта от носоглътката е много по-висока, отколкото в кръвта, затова за изследване се взима секрет от носната кухина, а не кръв от пръста.
Сега е известно, че най-често за заразяване SARS-CoV-2 протича безсимптомно. Съществуват обаче и хора, за които заразяването с коронавируса може да е смъртоносно.
Затова е толкова важно да се разберем кой днес се е заразил с коронавирус и второ дали няма да стане източник на източник на инфекцията за хора от рисковата група.
И сега на първи план излизат тестовете за антитела към коронавируса. Основен интерес, както бе казано и по-горе представляват IgG-антителата.
Да се поставя тази диагноза с бързи тестове не е удобно. Антителата IgM не се появяват мигновено, а през първите няколко дни на заболяването.
Ако човек няма симптоми, а има антитела IgM, това показва безсимптомно протичане на болестта.
С IgG-антителата също не е толкова просто. Те се появяват, по данни на CDC, 1-3 седмици след заразяването. Затова и този тест е актуален за тези, които са преболедували от коронавирус или нещо сходно на него най-малко преди няколко седмици.
Въпроси и търсене на отговори
Кое е по-добре – тест за коронавирус или за антитела
Тестът за коронавирус показва инфекцията в организма, тоест дали човек е заразен. Ако няма клинични симптоми, това показва, че или протича инкубационният период на инфекцията, или имунната система ефективно се справя с вируса.
Човек по-добре да не контактува с други хора, докато вирусът напълно не изчезне от неговия организъм. Нищо повече като информация няма да даде.
Положителният резултат на теста за IgG антитела означава, че човек вече е преболедувал от коронавирусна инфекция. Най-вероятно наскоро е прекарал болестта и няма да се разболее отново, безопасен е за околните.
Тестовете за коронавирус са важни, тъй като дават възможност да се изчисли степента на заразност на вируса и неговото разпространение.
Към настоящия момент вече са приоритет тестовете за антитела към вируса, тъй като те дават възможност да се изчисли колко са прекаралите инфекцията, у нас доскоро съгласно данните от 14 лаборатории бяха под 10% преболедувалите скрито.
Така те допринасят за формирането на колективен имунитет. Тези с антитела вече се превръщат в донори на плазма за тези, които се лекуват и са в тежко състояние.
Антителата невинаги означават изграден имунитет
Уханският коронавирус е нова инфекция за нас. Сблъскахме се с нея само преди няколко месеца, така че не знаем какво ще се случи с организма след година-две след преболедуване.
Колко ефективно ще ни пазят антителата, не можем да знаем. Това означава, че не е сигурно дали ще сработи имунната защита при повторна среща с вируса.
При леко протичане на коронавирусната инфекция антитела може и да не се формират или да са в минимални количества. В плазмата на по-възрастните прекарали инфекцията има 3 пъти повече антитела, отколкото при по-младите.
Трайност на имунитета – колко ли ще бъде
Ограничено по мащаб изследване на маймуни показва, че антителата към коронавируса се запазват при животните 28 дни след изчезване на вируса в организма.
Опитите да бъдат повторно заразени не сработват. Наличието на имунитет се потвърждава, но колко ще трае никой не знае.