Активирането на текста от Закона за мерките и действията при извънредно положение, който предвижда намеса на армията, която да помогне за опазването на реда с цел справяне с противоепидемичната обстановка, вече се наложи.

Областният управител на Видин иска помощ от военното министерство

Заради бързото нарастване на заболелите и потокът от болни в МБАЛ Св. Петка лекари и медицински персонал не издържаха на огромното напрежение, на което са подложени и се стигна до масово пускане на предизвестия.

В област Видин близо 200 са заразените с COVID-19, като около 60 са само от МБАЛ Св. Петка, което допълнително напряга ситуацията.

По данни на областния управител 30 от лекарите са поискали да напуснат и затова се е обърнал към Националния оперативния щаб, както и към министъра на отбраната за помощ за дезинфекция на болницата.

Болницата в областния център е недостатъчно добре финансирана, не разполага с достатъчно лични предпазни средства, заплатите за много ниски, а 40-те млн., които отпуснаха от европейските фондове за възнаграждения на медицинския персонал на 1-ва линия създаде допълнително напрежение по повод унизителните правила кой има право и кой не да получи 1000 лв.

Затова може би се е стигнало до такова нарастване на заболелите лекари, медицински сестри и санитари.

Защо държавата отказва директно да финансира закъсалите болници

Призивите на икономисти държавата да премине към директно субсидиране на болниците, особено на тези, които са в най-тежко положение, както тази във Видин, не бяха чути от управляващите.

Бюджетът на НЗОК е за спокойно време, когато не е налице усложнена епидемична обстановка. Във Видин е необходима директна субсидия.

Някои медии от своя страна обърнаха внимание, че за полицаи и военни сумата, която се отпуска допълнително за възнаграждения и почти 10 пъти по-голяма, отколкото за лекарите – над 330 млн. и това са средства от бюджета, а не от европейските фондове.

За напрежение сред лекари и другия медицинския персонал по повод абсурдните критерии за разпределение на тези 40 млн. лева стана ясно още преди няколко седмици в Белодробна болница в Пловдив.

Отделно не се споменава, че НЗОК оряза средствата с 15% на болниците, които превежда всеки месец за извършените дейности, като аргументът бе, че няма извършени дейности, поради спрените планови операции и по-голямата част от другите медицински дейности.

Областният управител на Видин е призовал лекари и медицински сестри от частните медицински центрове в града да помогнат в МБАЛ Св. Петка, но никой не се е отзовал, затова е и поисканата помощ от оперативния щаб, както и от здравния министър.

Обмисля се вариант да се отправи искане до здравно министерство да бъдат командировани медици от страната да помагат във Видин. Но областният управител смята, че това не би било редно, тъй като в медицинските центрове в града има достатъчно медици.

По-малко заразени за днес спрямо 17 часа вчера

Референтните лаборатории докладват в оперативния щаб за по-малък брой заразени днес спрямо вчера към 17 часа. 18 са новите случаи, като 4 са от област Ямбол, най-вероятно свързани с епидемичното огнище в квартал Райна Княгиня, който бе поставен под карантина.

По-голямата част от новите заразени до 17 часа са от София – 12, в Пловдив и във Варна се потвърждават по още един.

Предстои обработването на още проби и окончателните данни ще бъдат съобщени на сутрешния брифинг.

Продължава тенденцията у нас заболелите мъже да са по-малко от заразените жени. Представителите на силния пол са под 900 заразените, а жените са 936.

Добрата новина е, че поне до 17 часа днес няма отчетен случай на летален изход от коронавирусна инфекция и съответно броят им остава без промяна – 84.

В София заразените нарастват до близо 800, в Плевен са 176 и след това във Видин – 161, доста по-назад е Пловдив с 80 нови заразени, като според последните данни по-голямата част от тях бяха в областния център, тоест под тепетата и над 30 са в община Родопи, поради формиралото се локално епидемично огнище.