Един от най-популярните термини днес е „цитокинова буря”. В медиите редовно се появява в съобщенията, посветени на коронавируса SARS-CoV-2, станал причина за пандемия от COVID-19.

Защо спирането на тази буря е толкова проблематично? Все пак представлява естествена реакция на организма, макар и прекалено бурна.

Какво е това цитокинова буря и лекарства, които я спират

Цитокинова буря – опасен експеримент

Само по себе си повишаване на нивата на провъзпалителните цитокини най-често не е критично състояние, тъй като се развива при много заболявания.

За цитокинов щорм или буря се говори, когато тяхната концентрация за кратко време нараства със стотици или дори с хиляди пъти.

Тогава се говори за хиперцитокинемия – състояние, при което имунната система буквално се побърква, като залива организма с цитокини, което води до неконтролируеми и разрушителни последствия.

Самото понятие цитокинова буря се появява дълго преди настоящата пандемия – през 1993 г. за описание на реакциите, развиващи се на фона на отхвърляне на трансплантация.

Едно от най-известните и показателни събития в тази област е случай на развитие на цитокинова буря при едновременно 6 здрави доброволци, които участвали в изследване фаза I на един експериментален препарат през 2006 г. във Великобритания.

Да напомним, че фаза I – това е проверка на препарата за безопасност за приложението му върху хора.

Става въпрос за моноклонални антитела IgG, които трябва да активират клетките Т-хелпъри – разновидност на лимфоцитите.

При мишките този препарат предизвиква само временно повишаване на концентрацията на лимфоцитите в кръвта в кръвта.

При хора тази ситуация се развива доста неочаквано за организаторите на експеримента.

Само час след инжектирането на препарата всички 6 участници започват да изпитват силно главоболие и болки в мускулите, особено в областта на кръста.

Започват да повръщат, получават диария, температурата им се повишава, пулсът им се ускорява и кръвното им се понижава.

В белите дробове започват да се образуват инфилтрати, което води до остра дихателна недостатъчност.

Започват патологични изменения в бъбреците, при повечето от участниците в експеримента се развива ДИК синдром.

В областта на шията се образува огромен оток, заради повишаване на проницаемостта на малките кръвоносни съдове.

Резултатът е, че само час и половина след въвеждането на препарата 5 от 6 от доброволците се оказват в реанимация на апаратна вентилация.

За щастие, никой от тях не умира, всички пострадали оздравяват.

Внимателният разбор на случващото се показва, че експерименталният препарат въздейства на Т-лимфоцитите, което води до внезапно масирано освобождаване на цитокини. Това била и т.нар. цитокинова буря.

Историята през 2006 г. става една от най-показателните случаи на развитие на цитокинова буря, тъй като става с участие на здрави хора, под лекарско наблюдение.

Досега обаче не са ясни напълно всички механизми, които са в основата на това изключително опасно за човека състояние.

Болести, при които се развива цитокинова буря

COVID-19 е само една от дълъг списък със заболявания, при които може да се развие, а може и да не, цитокинова буря.

В този списък влизат тежки патологии като жълта треска и Ебола, сепсис, остър панкреатит, отхвърляне на трансплантация при пресаждане на органи и тъкани, множествена склероза.

Мощно освобождаване на цитокини може да се развие при имплантиране на ембриони, което в случая води до спонтанен аборт и до преждевременно раждане.

Сред всички инфекциозни заболявания най-често цитокинови бури се развиват при грип. Така цитокинови бури са убивали болни от птичи грип и по време на епидемията от свински грип.

Също и при коронавируса през 2003 г., както и при Близкоизточния респитарорен синдром през 2013 г.

Как бурята да бъде спряна – в търсене на лекарства

Науката не стои на място – учените от целия свят търсят начини да спрат коронавируса или поне разрушителните процеси, които предизвиква.

Наблюденията показват, че най-често цитокиновата буря се развива при възрастни, които имат разнообразни хронични заболявания.

Един от ключовите цитокини, предизвикващи хиперцитокинемия при COVID-19, е интерлевкин-6, немалка роля играят и продуктите от неговата активност – С-реактивният белтък и серумният амилоид.

В средата на април FDA даде издаде спешно разрешение за производство и използване на устройства за филтрация на кръв на болни, при които се е развила цитокинова буря.

Кръвта на заболелите в тежко състояние преминава през това устройство, което я пречиства от провъзпалителните белтъци и я връща обратно в тялото.

От самия коронавирус апаратът не лекува, но дава на човек шанс да преживее цитокиновата буря.

От Масачузетския университет предложиха друг вариант за справяне с провъзпалителните белтъци.

Създава водоразтворими белтъци, които имитират цитокинови рецептори и така свързват цитокините в кръвта и тяхната концентрация намалява, състоянието на човека се подобрява.