Предполага се, че при това неизлечимо днес заболяване може да помогне експериментален препарат против рак.
Новият препарат дава надежда за лечение на ендометриоза без хормони
Статията на изследователите от Единбургския университет бе наскоро публикувана.
Ендометриозата е хронично гинекологично заболяване, от което по цял свят страдат 176 млн. жени в репродуктивна възраст.
Заболяване на клетките на ендометриума, което се характеризира с разрастване на вътрешната маточна лигавица по неизвестни причини към други тъкани и органи, най-често разположени в областта на таза – в коремната кухина, яйчниците, маточните тръби, дебелото черво, пикочния мехур.
Това води до възпаление, болки и безплодие. Обикновено за облекчаване на симптомите се назначава хормонална терапия, която е с много негативни странични ефекти, или се прибягва до премахване на огнищата на ендометриоза по хирургичен път.
Този метод не е особено ефективен – в половината от случаите след 5 години огнищата възникват отново.
Професор Андрю Хорн и негови колеги при изследване на клетките на ендометриума, взети от тазовата област на болни от ендометриоза жени обръщат внимание на факта, че по характер на своя метаболизъм напомнят на ракови клетки.
Антираковият препарат потиска отделянето на млечна киселина
Ендометриозните клетки отделят много млечна киселина – лактат, което се наблюдава и при злокачествени клетки. Лактът, който способства за растеж и разпространение на ракови клетки.
Според изследователи същата роля играят в случаи и ендометриозните клетки.
Учените опитват да опитват да въздействат на аномалните клетки на ендометриума с дихлорацетат /ДХА/.
Това вещество днес се изучава като експериментален противотуморен препарат.
Притежава свойство да променя клетъчния метаболизъм и да понижава образуването на лактат.
Експерименти инвитро, тоест в епруветка, показват, че под влияние на ДХА метаболизмът на ендометриозните клетки наистина се нормализирал. Започват да отделят по-малко лактат, и техният аномален растеж се преустановява.
След това изследователите провеждат експеримент с мишки, болни от ендометриоза.
След седмица при тези, на които давали ДХА, значително се понижава концентрацията на лактат в кръвта и намалява размера на аномалните разраствания на клетки на ендометриума в тъканите и органите.
Надеждите са, че дихлорацетът може да стане алтернатива за тези жени, за които хормоналната терапия при ендометриоза е противопоказна.