За силно замърсяване с отпадни води на Варненското езеро, а вече и на самия залив, което се вижда от космоса, сигнализират редица медии.
Общинска администрация Варна се оказва безсилна да се справи със спукана тръба за обратни води, като изглежда, че проблемът се задълбочава, щом се е стигнало до формирането на толкова голямо петно с отпадни води, което заема площ от няколко стотици квадратни метри.
Защо петното от фекални води се разрасна до такава степен
Ситуация понастоящем се усложнява от западния вятър и липсата на вълнение, което да разнесе петното, затова и се обръща толкова внимание точно сега.
Канализационната тръба, която се е спускала, все още е в гаранция, тъй като е подменяна в рамките на реализиран проект през 2011 г.
Проблемът е доста отдавна, няколко пъти са подавани сигнали, но сега изтичането на отпадни води се е разраснало до наистина невиждани мащаби и вече реално застрашава здравето на жители и гости на морската столица.
Общински съветници от Варна са сигнализирали Окръжна прокуратура, която вече е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
Замърсяването на околната среда е от една страна административно нарушение, от друга е и престъпление по Наказателния кодекс, тъй като застрашава здравето на над 300 000 жители на морската ни столица.
Възможно е да се търси отговорност за безстопанственост както от управителя на ВиК Варна, така от кмета на общината.
Защо фирмата изпълнител отказва да поеме отговорност
Общинска администрация са изпратили редица писма до фирмата изпълнител по реализирания проект, но без резултат, отказали са да поемат гаранционната отговорност, която имат съгласно договора за възлагане на обществена поръчка.
Според информацията, която бе разпространена от пресцентъра на община Варна, не е вярно, че не са взети никакви мерки за овладяване на ситуацията с безконтролното изтичане на отпадните води на града във Варненския залив.
На сесия на общинския съвет на Варна са гласувани допълнителни средства, за да бъде ремонтирана тази тръба, макар и това задължение би трябвало на ВиК Варна, която стопанисва обекта, тъй като е предаден на дружеството от община Варна след завършване на проекта през 2011 г.
След като фирмата изпълнител отказва да поеме гаранциите си община Варна би трябвало да заведе дела, за да търси сумите, които са отделени общински средства за изпълнение на задължение на изпълнителя.
Последната информация е, че ВиК Варна започва ремонт на тръбата и съвсем скоро разливът на фекални води трябва да бъде преустановен.