Ситуацията в Ямбол става все по-напрегната, съвсем скоро областната МБАЛ Св. Пантeлеймон може да изпадне в невъзможност да приема други тежко болни, като такива с диабет, например.
Излекуваните повече, но МБАЛ Ямбол пред колапс
Това съобщи заместник директорът по медицинските дейности в лечебното заведение. Инфекциозното отделение на болницата вече е препълнено, затова останалата част от болните от COVID-19 са преместени в белодробно, и то вече е изцяло с пациенти с коронавирус, които се нуждаят от болнично лечение.
Ако се наложат още няколко хоспитализации с коронавирус, болницата ще се наложи да преустанови приема на други пациенти, тъй като те трябва да бъдат настанявани в други отделения.
От друга страна, натоварването върху медицинския персонал е изключително голямо, тъй като няма достатъчно лекари и медицински сестри, както и санитари.
Ако не се реши кадровия въпрос в най-скоро време, не е изключено да стане като с видинската МБАЛ Св. Петка, където персонала масово си пусна предизвестия за прекратяване на трудовите договори.
Затова и заместник директора се обърна за помощ към останалите медици в града, така и към гражданите, които могат да се включат като доброволци в лечебното заведение.
Огнището на коронавирус в Ямбол бълва още нови заразени
Заболелите в Ямбол продължават да се увеличават, по данни на оперативния щаб вчера от 17 часа общият брой на потвърдените случаи в града са били 51, като тогава е съобщено за 4 нови.
Днес на брифинга бе обявено за общо 9 нови заразени с COVID-19 за изминалото денонощие или общият брой към тази сутрин е 56 или +5 нови, което показва усложняване на епидемиологичната обстановка.
Продължава карантината на квартал Райна Княгиня в града, като вчера бе разширен периметърът от улици, в които живущите няма право да излизат от домовете си, освен по изключение, както и от карантинирания периметър.
За разрешаване на проблема с евентуалния недостиг на легла в областната болница в Ямбол, са възможни няколко решения, или здравно министерство да командирова медицински персонал от други държавни болници, които разполагат с достатъчно личен състав.
Държавната болница в Стара Загора УМБАЛ Професор д-р Стоян Киркович, например, има възможност да помогне кадрово на МБАЛ Св. Пантeлеймон в Ямбол.
Стабилизиране на епидемиологичната обстановка в страната
В страната за предходните 24 часа се наблюдава стабилизиране на епидемиологичната обстановка, тъй като новите заразени са 54 или само с един повече спрямо ден по-рано.
Основен е приносът на столицата в тези нови случаи на заразяване, като са регистрирани общо 28 или над 50% от общия брой, след това е област Ямбол с 9, както съобщихме и по-горе.
В Плевенска област сякаш през последните дни се наблюдава постепенно затихване на епидемичното огнище. През изминалото денонощие новите заразени са 4.
В Пазарджик също ситуацията в държавната МБАЛ Пазарджик е доста напрегната, дори е осигурено засилено полицейско присъствие.
Днес бе съобщено, че лекар от лечебното заведение се е заразил и е предал вируса на своята жена и дете. Общо 12 са заразените медици в МБАЛ Пазарджик, като по-голямата част са от интензивно отделение.
През изминалото денонощие се отчита ново нарастване на заболелите медици – до 9, като 8 от тях са от столични болници и за един бе съобщено, че е от Ямбол, по всяка вероятност от МБАЛ Св. Панталеймон.
Добрите новини от изминалото денонощие са 2 – едната е, че излекуваните надхвърлиха 400 и няма случаи на летален изход, което не се бе случвало от доста време насам.
Обезпокоителното е, че във Варна след доста дни на затишие за изминалото денонощие са регистрирани 2 нови случаи на заразяване.
За последните 24 часа референтните лаборатории са обработили близо 1400 проби, като делът на положителните е малко под 3,9% или отрицателни са 96,1% от направените тестове.
Това оборва твърденията на председателя на оперативния щаб, че епидемията се разраствала. Много е важно да се отчита какво е процентното съотношение на положителните проби. Едно е, когато имаме 55 положителни на 300 проби, съвсем друго, когато са 1400.